تفصیل | ډیلې شهادت 

27th January, 2020


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

چهل و پنجمين سال‌روز شهادت انجنير حبيب‌الرحمن قافله سالار نهضت اسلامى کشور را گرامى مي‌داريم

عرفانی

2019-08-20

٢٧اسد؛ مصادف است با چهل و پنجمين سالروز شهادت انجنير حبيب الرحمن يکتن از بنيان گذاران نهضت اسلامى که آنرا به مثابه نقطه عطف در تاريخ مبارزات اسلامى افغانستان شمرده و اجراى حکم اعدام و حادثه المناک آنرا که توسط داود غدار صورت گرفت محکوم مى نمائيم.

مرحوم انجنير حبيب الرحمن شهيد که مغز متفکر و دعوتگر خسته گى ناپذير نهضت به شمار ميرفت، نخستين کسى بود که در راه آرمان هاى بزرگ اين ملت فداکار، جان شيرين اش را قربانى نمود، اين چهره تابناک تحريک نه تنها در سطح مجامع آموزشى کابل از جايگاه ويژه اى برخوردار بود، مسؤليت دعوت در صفوف اردو افغانستان را نيز به عهده داشت، رژيم خود کامه و وابسته به شوروى که از گسترش فعاليت هاى نهضت اسلامى در کشور سخت نگران بود، ابتدا به دستگيرى نخبگان آن اقدام نمود. اين قائد نهضت در حاليکه محصل پولتخنيک کابل بود، بنا بر داشتن عقيده و ايمان راسخ، راهى زندان شده، پس از ماه ها شکنجه و تعذيب سر انجام در شب ٢٧ اسد سال ١٣٥٣ مظلومانه بدست جنايتکاران کمونيزم جام شهادت نوشيد.

شهادت انجنير حبيب الرحمن نه تنها که از طرف نهضت اسلامى افغانستان محکوم شد؛ بلکه اعمال خائنانه داود مورد نکوهش قاطبه ملت قرار گرفته، روند گسترش دعوت را تا دورترين نقاط کشور سرعت بخشيد. چنانچه قيام مسلحانه و افتخار آفرين ١٣٥٤ در ولايات کنر، ننگرهار، لغمان، پنجشير و بدخشان گواه شکل گيرى مقاومت در برابر استبداد نظام محسوب مى شد و اثرات  عمل عجولانه داود پيامد ناگوارى را برايش بار آورد که حمايت قشر تحصيل يافته و مؤمن را در ميان ملت از دست داد که موجبات سقوط آنرا در کودتاى ننگين هفت ثور به وضوح ميتوان ديد.

قطرات خون وى و ياران صديقش مانند: دکتور محمدعمر شهيد  مولوى حبيب الرحمن شهيد و خواجه محفوظ شهيد سبب شد، تا پس از کودتاى کمونيستى در افغانستان ملت مسلمان و آزاده ما عليه رژيم کمونيستى به پا خاسته و جهاد عملى را آغاز و تا پيروزى آنرا ادامه دادند.

ما در حاليکه ٢٧ اسد چهل و پنجمين سالروز شهادت سلسله جنبان نهضت اسلامى کشور را گرامى ميداريم وجيبه خود ميدانيم تا با ادامه  راه اين بزرگمردان تاريخ، در راه صلح، امنيت و تحقق آرمان هاى شهداى مليونى خويش لحظه يى فرو گذاشت نکنيم.د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

27th January, 2020