تفصیل | ډیلې شهادت 

28th January, 2020


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

امکان آغاز دوباره مذاکرات صلح

سیدغلام فاروق وحدتیار

2019-10-06

ترامپ رئيس جمهور امريکا چندى روز قبل با يک اقدام ناگهانى نخست مذاکرات با گروه طالبان را متوقف نمود و دو روز بعد آن را بکلى منسوخ اعلان نمود. همچنان او ملاقات با سران و رهبران طالبان و اشرف غنى رئيس جمهور افغانستان را که قرار بود در کمپ ديويد صورت گيرد لغو نمود.

با  لغو مذاکرات صلح با طالبان ترامپ به حملات گسترده نيرو هاى امريکا و ناتو بالاى مواضع طالبان تاکيد نمود، ترامپ گفت طى دو روز گذشته تلفات و خساراتى به طالبان وارد کرديم که در ده سال گذشته به آنها وارد نشده بود.

اين اقدام ترامپ با واکنش هاى زيادى روبرو شد. چنانچه روسيه بيان کرد که اين اقدام رئيس جمهور امريکا عواقب بدى در قبال خواهد داشت و بايد هر چه زود تر اين مذاکرات دوباره آغاز شود.

سازمان ملل متحد هم خواهان هر چه زودتر آغاز مذاکرات در ميان حکومت افغانستان و گروه طالبان شد. سيدنورالله جليلى يکى از کانديدان رياست جمهورى با واکنش به اين اقدام ترامپ توقف مذاکرات را يک اقدام نادرست خواند و از ملاهيبت الله رهبر طالبان خواست که بجاى امريکا با افغانان مذاکرات نمايد. حامدکرزى رئيس جمهور پيشين افغانستان هم با اين اقدام ترامپ واکنش نشان داده گفت توقف اين مذاکرات عواقب بدى در پى خواهد داشت، او خواستار آغاز دوباره اين مذاکرات شد تا صلح به کشور اعاده شود.

در ميان سران و رهبران و نظاميان ارشد امريکا هم در مورد اين مذاکرات و خروج نيرو هاى امريکا از افغانستان اختلاف نظر هاى زيادى وجود داشت.

چنانچه وزير دفاع پيشين امريکا که بعد از خروج نيروهاى امريکا از سوريه استعفا نموده بود با اين توافق وخروج نيرو هاى امريکا از افغانستان مخالف بود، به نظر او خروج نيرو هاى امريکا از افغانستان اين کشور را به سرنوشت سوريه دچار خواهد کرد.

به همين ترتيب هشت نفر از نظاميان ارشد کهنه کار امريکا با اين توافق و خروج نيرو هاى امريکا از افغانستان مخالف بودند.

به همين ترتيب معاون رياست جمهورى و مشاور امنيت ملى جان بولتن با ديدار ترامپ با سران طالبان مخالفت شديد داشتند و نمى خواستند اين ملاقات صورت گيرد.

صاحب نظران و سياسيون به اين باور اند که اين مذاکرات ابتکار ترامپ و حلقۀ خاص او بود، بدون اينکه پارلمان، مجلس سنا و نظاميان ارشد امريکا ازين موضوع آگهى داشته باشند، ترامپ رئيس جمهور امريکا و حلقۀ خاص او بدون اينکه با پارلمان، مجلس سنا و نظاميان ارشد امريکا مشوره کنند خودسرانه دست به اين اقدام زدند و خليل زاد را وظيفه دادند تا مذاکرات را با گروه طالبان آغاز کند. چنانچه خليل زاد نماينده خاص رئيس جمهور امريکا در دور يک مذاکرات طولانى نه ماهه را  با گروه طالبان براه انداخت و در دور نهم تقريباً به يک توافق نهايى خيلى نزديک شده بودند که مذاکرات نخست از طرف ترامپ متوقف و بعد از آن لغو گرديد. 

صاحب نظران وکارشناسان مسايل سياسى اظهار مى کنند که دليل روشنى که ثابت مى کند اين مذاکرات ابتکار ترامپ وحلقه خاص او بود اين است که تا آخر جزئيات اين مذاکرات مخفى نگهداشته شد،نه حکومت افغانستان و نه هم سران و نظاميان ارشد امريکا از آن آگاهى دارند، روسيه که يک کشور تضمين کننده اين توافق بشمار ميرود از امريکا و خليل زاد در مورد اين مذاکرات توضيحات خواست. خليل زاد در يک مصاحبه اش با رسانه هاى افغانستان اظهار نمود ما در اصول با گروه طالبان توافق نموده ايم، اما از جزئيات آن چيزى نگفت.

خيليل زاد نماينده ويژه امريکا در يک مصاحبه اش اظهار نموده بود که مذاکرات امريکا با گروه طالبان در اطراف چهار موضوع زير مى چرخيد:

١ـ امريکا مى خواهد خود را از مصارف گزاف جنگ در افغانستان نجات دهد. ناگفته نماند که امريکا سالانه (٣٠) مليارد دالر در جنگ افغانستان مصرف مى کند.

٢ـ سرزمين افغانستان بعد ازين نبايد امنيت امريکا و جهان را تهديد کند.

٣ـ آغاز مذاکرات طالبان با حکومت افغانستان.

٤ـ آتش بس سرتاسرى در افغانستان و پايان جنگ درين کشور.

تا قبل ازين اقدام ترامپ حکومت،کانديدان رياست جمهورى و مردم افغانستان در رابطه به انتخابات وپروسه صلح با طالبان در يک سردرگمى قرار داشتند، هيچ کس نمى دانست که کدام يک بيشتر واقع مى شود. کسى صلح را اولويت قرار ميداد و کسى انتخابات رياست جمهورى را، حتى کانديدان با بسيار سردى پيکار هاى انتخاباتى خود را به پيش مى بردند بعضى از کانديدان پيکار هاى انتخاباتى خود را آغاز نکردند.

اکنون که مذاکرات امريکا و طالبان  لغو شده آيا ممکن است در آينده اين مذاکرات دوباره آغاز شود؟ هر چند ترامپ رئيس جمهور امريکا به تشديد جنگ برضد گروه طالبان تاکيد ورزيد و گفت طى دو روز تلفات وخساراتى به اين گروه رسيده است که در ده سال گذشته نرسيده بود.

چنان معلوم مى شود که ترامپ با اين اقدام نا به هنگام خود طالبان را که پا از حدود خود بيرون کرده و خواستار امتيازات بيشتر شده بودند بجاى شان قرار داد و به آنها گوشزد نمود که در حد خود بايستيد و از حد خود پا فراتر نگذارريد ورنه با عکس العمل شديد امريکا مواجه خواهيد شد. ازينرو ممکن است در آينده مذاکرات صلح دوباره آغاز شود.

درين رابطه يک قرينه اظهارات اخير وزير خارجه امريکا است که بيان داشت آغاز دوباره مذاکرات با طالبان مشروط است به اينکه:

١ـ گروه طالبان همانگونه که وعده نموده بودند بايد رابطه خويش را با القاعده و ديگر گروه هاى دهشت افگن قطع نمايند.

٢ـ به آتش بس توافق نمايند و از خشونت هاى خود بکاهند.

٣ـ مذاکرات بين الافغانى را آغاز نمايند.

٤ـ مانع فعاليت هاى ساير گروه هاى دهشت افگن در مناطق تحت تسلط خود شوند.

از طرف ديگر به اساس تازه ترين گزارش رسانه هاى خبرى ترامپ رئيس جمهور امريکا مشاور امنيت خود جان بولتن را که شديداً با وى در مورد مذاکرات با طالبان و خروج نيرو هاى امريکا از افغانستان مخالف بود از سمتش برکنار نمود.

به همين ترتيب سفر هيات گروه طالبان را که از قطر به روسيه، چين ايران صورت گرفت و گفتگو هاى هيات مذکور را با مقامات اين کشور ها مى توان يک اشاره روشن به از سرگيرى مذاکرات صلح در ميان امريکا و گروه طالبان دانست.

هيات طالبان گفته اند که شايد به کشور هاى آسياى ميانه و ساير کشور هاى منطقه هم سفر داشته باشند تا در بارۀ از سرگيرى مذاکرات با سران و مقامات اين کشور ها گفتگو نمايند.

از همه قوى ترين قرينه درين رابطه اين است که به تازه گى ها رسانه هاى خبرى گزارش دادند که هيات گروه طالبان وارد اسلام آباد شدند و با عمران خان نخست وزير اين کشور ملاقات نمودند. اين در حالى است که خليل زاد  نماينده ويژه امريکا با دو تن از سناتوران اين کشور وارد پاکستان شده با مقامات پاکستانى ملاقات نمودند. وزير خارجه پاکستان و رئيس آى اس اى از هيات طالبان استقبال نمودند.

رسيدن هيات امريکا و گروه طالبان به اسلام آباد نشانه روشن از سر گيرى مذاکرات در ميان امريکا و طالبان تصور مى شود.

پاکستان از امريکا خواسته است که مذاکرات خود را با گروه طالبان دوباره آغاز کند. ناگفته نماند که هيات طالبان با نمايندگان امريکا در اسلام آباد مذاکرات غير رسمى داشتند. اين قراين دال بر اين است که شايد مذاکرات صلح با طالبان دوباره آغاز شود. هر چند با لغو مذاکرات هم طرف امريکا و هم گروه طالبان کوشش خواهند کرد که حملات خود را بالاى مواضع يکديگر تشديد بخشند و هر طرف کوشش خواهد کرد که حريف خود را بيشتر خورد کند که اين تلاش ها يک زمان را در بر مى گيرد تا بعد از آن هر دو طرف دوباره به مذاکرات آماده گردند.

خدا کند که اينبار اگر مذاکرات شروع مى شود يک رئيس جمهور و زعيم کارشناسى داشته باشيم که با گروه طالبان مذاکرات کند و آن ها را متقاعد نمايد که سلا ح خود را به زمين بگذارند و در نظام سياسى شريک شوند و مانند ساير اتباع کشور در فضاى صلح و آرامش درين کشور زندگى نمايند ودر ترقى وشگوفايى وطن عزيز سهم بگيرند. و مانند حزب اسلامى و ساير گروه هاى جهادى به مبارزات سياسى پرداخته آرمان هاى اسلامى خويش را از طريق مسالمت آميز بر آورده کنند تا در کشور يک نظام اسلامى روى کار شود و مردم در سايه رحمت حکومت اسلامى و قوانين قرآن و سنت زندگى نمايند.د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

28th January, 2020