تفصیل | ډیلې شهادت 

28th January, 2020


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

اشرف غنی و تقلا برای تزیید ثروت سیاسی و کسب حمایت واشنگتن

محمدفایق هشام

2019-12-03

مساله توقیف فعالان مدنی از سوی ادارۀ امنیت ملی کشور، فضای حاکم بر کشور را در گرو خود گرفت و سفارت‌خانه های: ایالات متحده، آلمان و سفیر اتحادیه اروپا در کابل، اقدام ادارۀ عمومی امنیت ملی را مورد انتقاد قرار دادند. در حالی که انتقادها اغلب اوقات سازنده می باشد، اما اظهارات آقاگونه و بادارگونۀ سفارت خانه های کشورهای غربی در افغانستان مایۀ نگرانی مردمان این کشور می گردد. سفرای کشورهای مزبور باید با رعایت عرف دیپلوماتیک و انجام امورات دیپلوماتیکی در کشور میزبان، به عنوان مهمان حدود و ثغور خود را بدانند.

مضاف براین، مساله راه اندازی تظاهرات از سوی دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی در پهلوی اظهارات خلاف عرف دیپلوماتیکی سفرای کشورهای غربی در کابل، تا حدی سایه بر گفتگوهای صلح گذاشته بود که ناگهان مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده امریکا به روز پنجشنبه 7 قوس به افغانستان رسید و از احتمال رسیدن به یک توافق صلح با گروه طالبان در آینده نزدیک خبر داد. در حالی که این سفر اولین سفراین جنرال چهار ستاره ارتش امریکا به افغانستان به شمار می رود، او در خصوص گفتگوهای صلح افزود که اکنون بیش از هر زمان دیگری فرصت دست یافتن به یک نتیجه موفقیت‌آمیز از مذاکرات صلح در افغانستان وجود دارد و ممکن است در آینده نزدیک اتفاق بیفتد.

 

سفر دانلد ترمپ و اشرف غنی به بگرام

در حالی که سفر لوی درستیز اردوی امریکا فضای حاکم سیاسی بر کشور را شکست، دو ساعت بعد از رسیدن او به افغانستان، دانالد ترمپ با هیأت کوچک همراه اش و رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی وی، در یک سفر از قبل نااعلام شده به پایگاه هوایی نیروهای امریکایی در بگرام از توابع ولایت پروان رسید و در محضر جمعی از نظامیان امریکایی مستقر در افغانستان سخنرانی نمود. خبر رسیدن ترمپ به کشور، محور بحث خیلی از خبرگزاری های داخلی منطقه یی و بین المللی گردید و آقای ترمپ حامل پیام هایی بود که سیاستگران و چهره های شاخص سیاسی را شوکه کرد.

ترمپ افزود: طالبان می‌خواهد به توافقی برسد، خواهیم دید که آیا می‌توانند به توافقی برسند یا نه. اگر برسند که رسیدند، اگر نه هم که خوب نرسیدند. اشکالی ندارد. در خصوص پیشرفت در مورد صلح افزود: در شش ماه اخیر پیشرفت بزرگی در مذاکرات به دست آمده و طالبان هم آتش‌بس می‌خواهد.  امریکا در حال کاهش حضور نظامی خود در افغانستان است و نیروهای کشورش مستقر در افغانستان تا 8600 نفر کاهش خواهد یافت. ترمپ اضافه کرد: ما تا زمانی در این جا خواهیم ماند که به یک توافق برسیم یا هم در صورت معاملۀ بسیار بد آنان (طالبان) به پیروزی کامل دست یابیم.

ترمپ پس از سخنرانی خود، تریبیون را به آقای غنی واگذار کرد. در حالی که رئیس جمهور غنی با لباس ملی خود به پایگاه بگرام خود را رسانده بود، هیچ یک از مقامات حکومت افغانستان از جمله مشاور امنیت ملی اش در کنارش دیده نشد. تنها مقام حکومتی بود که در میان سربازان و افسران نظامی بیگانه قرار داشت و در کنار ترمپ ایستاده بود. آقای غنی در جمع نیروهای امریکایی که با آنان بیگانه می نمود، از جنگ نیروهای امریکایی در افغانستان تمجید نموده و به گفته او قربانی های نیروهای امریکایی را ستود و اضافه کرد که نیروهای امریکایی برای حفاظت آزادی افغانستان و دفع تهدید تروریسم در افغانستان مبارزه کرده اند.

مزید بر این، در اعلامیه ارگ ریاست جمهوری در پیوند به سفر ترمپ به بگرام و سفر آقای غنی به بگرام، آمده است که روئسای جمهور دو کشور تاکید کردند که اگر طالبان متعهد به یک موافقتنامه صلح هستند ، باید آتش‌بس را قبول کنند و اگر می‌خواهیم در افغانستان صلح پایدار برقرار گردد باید لانه‌های جنگجویان ضد نظام و ضد نیروهای خارجی در بیرون از این کشور از بین برده شوند.

 

واکنش ها

گروه طالبان در واکنش به اظهارات ترمپ در پایگاه هوایی بگرام مبنی بر اعلام آتش بس از سوی طالبان، گفته اند که اول اول توافق بعد آتش‌بس.  این منبع می افزاید که اول توافق میان امریکایی ها و طالبان صورت بگیرد و بعداً آتش بس به صورت فوری اعلام می شود.

این منبع به شرط عدم افشای نامش روز جمعه (8 قوس) در تماس با بی‌بی‌سی گفت: توافقنامه‌ صلح میان دو طرف قبلاً نهایی شده بود و آتش‌بس بخشی از آن بوده است.

منبع در مورد آتش با حکومت افغانستان افزوده است: آتش‌بس با نیروهای امنیتی افغانستان در مذاکرات بین‌الافغانی صحبت خواهد شد. از اظهارات منبع بر می آید که طالبان در قدم نخست دنبال توافق روی خروج نیروهای خارجی از افغانستان استند و در این صورت صرف آتش بس میان طالبان و نیروهای امریکایی برقرار خوهاد شد و این آتش بس نیروهای امنیتی افغانستان را شامل نمی شود. هنگام برقرار آتش بس میان نیروهای امریکایی و طالبان، همچنان جنگ طالبان با نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهد و به گفته منبع، آتش بس میان حکومت افغانستان و طالبان بعد از خروج نیروهای خارجی  برقرار خواهد شد.

منبع طالبان اضافه کرده است: به باور آن ها آقای ترمپ در سخنرانی اش نگفت که مذاکرات به صورت رسمی با طالبان دوباره آغاز شده و از آتش‌بس هم به عنوان پیش‌شرط نام نبرده است. این منبع گفته که اگر مذاکرات دوباره صورت گرفته باشد، نشانی آن دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر است و به گفته او اعضای این دفتر تماس‌ها و دیدارهای داشته‌اند اما مذاکرات رسمی نبوده است.

این در حالی است که چند روز قبل نیز یک منبع گروه طالبان به رسانه ها گفته بود که تلاش‌ها برای از سرگیری مذاکرات امریکا و گروه طالبان مجددا از سر گرفته شده است. به گفته این منبع، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان با نمایندگان گروه طالبان در کشور قطر دیدار کرده ‌بود.

 

آواز بیگانه و خموشی آشنایان

در عرف دیپلوماتیک مرسوم است که هر مقام میهمان را در کشور میزبان، همتای او همراهی می کند. هیچ مقام میهمانی حق ندارد که بدون اعلام قبلی وارد یک کشور شود، چه رسد به این که به پایتخت و محل استقرار حکومت نیاید. در عرف دیپلوماتیک رسم است که هر مقامی که از بیرون وارد کشور میزبان می شود، باید عرف و عادات پسندیده کشور میزبان از جمله طرز برخورد و رفتار، اظهارات و طرز پوشش خانم های میهمان به کشورهای اسلامی انقلاب‌زده...، را رعایت نماید و به فرهنگ، استقلال، تمامیت ارضی و حاکمیت ملی و غرور ملی یک کشور نهایت ارج و ارزش قایل باشد.

از آن جا که از حضور نیروهای خارجی افغانستان هجده سال می گذرد و مصارف نیروهای امنیتی و نظامی کشور و سایر بخش ها را می پردازد و کابل و واشگنتن پیمان امنیتی را پس از روی کار آمدن حکومت وحدت ملی امضا نمودند، اما همکاری های امنیتی هیچ گاهی در امر روابط سیاسی و دیپلوماتیک تداخل نباید داشته باشد. عرف دیپلوماتیک و نظام‌مندی روابط دیپلوماتیک هیچ گاهی زیر سایه همکاری های امنیتی به شکلی که تداخل نماید، نمی باشد.

سفر ترمپ به بگرام و دیدارش با سربازان این کشور، مساله جدایی است اما این که به پایتخت نیاید و حاکمیت ملی و استقلال یک کشور را نادیده بانگارد و حرفی را که باید در پایتخت می گفت در پایگاه نیروهای کشورش بگوید، این خلاف عرف دیپلوماتیک است.

علاوه از این که ترمپ به حاکمیت ملی کشور ارج ننهاده است و عتاب و ملامتی متوجه اوست، از پنج پنجۀ انتقادی که به سوی او گرفته می شود، نیم آن به سوی رهبری حکومت وحدت ملی نشانه گرفته می شود. آقای غنی در قدم دوم مورد ملامتی و عتاب مردم است. حد اقل آقای غنی باید منتظر می ماند تا آقای ترمپ به کابل می آمد یا دوباره رهسپار واشنگتن می شد؛ اما غنی بدون درنظر گرفتن و رعایت عرف دیپلوماتیک به پایگاه نیروهای خارجی می رود و در جمع سربازان آن ها سخنرانی می نماید. این در نهایت نشان می دهد که آقای غنی از هر ساز و کاری در راستای کسب نگاه مثبت و موافق واشنگتن در مورد ثروت سیاسی خود بهره می جوید.

جالب این جاست که هیچ یکی از مقامات حکومت به شمول مقامات امنیتی و مشاور شورای امنیت ملی در این جا حضور ندارند. این نشان می دهد که در کابینه امنیتی آقای غنی درز ایجاد شده است و مقامات امنیتی به دلخواه خود به بگرام نرفتند، یا این که آنان در زمره دعوت شده گان که تنها اشرف غنی بوده است، قرار نداشته اند.

مقامات حکومت افغانستان، برخی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، سیاستگران کشور و رهبران برخی از احزاب جهادی، پیرامون سفر آقای ترمپ به بگرام و فراخواندن آقای غنی به این پایگاه هیچ حرفی به زبان نیاوردند و هیچ واکنشی نشان ندادند.

اما علی خامنه یی برای سود جویی از این خبر، در پیوند به سفر غیر منتظره آقای ترمپ به افغانستان و سخرانی اش در میان سربازان و افسران امریکایی مستقر در افغانستان در صفحه تویتر خود نگاشت: امریکایی‌ها بی‌اجازه بلند می شوند، می‌آیند، وارد یک کشوری می شوند - مثل کشور عراق، نه به سراغ دولت آن کشور می روند، نه به سراغ پایتخت آن کشور می روند، آن جا پایگاه دارند، می روند داخل پایگاه خودشان!

یعنی آزادی ملّت ها و استقلال ملّت ها را رسماً مورد توهین قرار می دهند.

با نگرش به رویدادهای سیاسی و برخوردهای مقامات خارجی و سفرای کشورهای غربی در کابل، چنین انتباه می شود که شاید ارزش های اسلامی و ملی وجود نداشته باشد که از تعرض مصوون بوده باشد. هر روز تجاوز و تعدی بر ارزش های اسلامی و منافع ملی صورت می گیرد و هیچ واکنش داخلی پیرامون آن صورت نمی گیرد. هتک حرمت ترمپ به مردم افغانستان نشان داد که خارجی ها هیچ توجهی به ارزش ها و منافع ملی کشور ندارند و این در گام نخست بی حرمتی خارجی ها به ارزش ها و فرهنگ سیاسی کشور است و در گام بعدی ارزش دادن منافع شخصی بر منافع ملی و حاکمیت ملی از سوی زمامداری است که خود را معلم غربی می خواند و نهایت تلاش می نماید تا نگاه واشنگتن را در پیوند به حمایت از خودش جلب نماید و به دین سان سخت می کوشد تا از هر راه ممکن، به ثروت سیاسی خود بیفزاید و او به ارزش های ملی و اسلامی، اندک ترین ارجی را هم قایل نیست.

 د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

28th January, 2020