تفصیل | ډیلې شهادت 

14th July, 2020


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

اخوان المسلمین … اندیشه‌ی که هرگز نمی‌میرد!!

نعمت الله سبحانی

2020-01-09

از انجمن فراخوان به حق، نیرومندی و آزادی

 

قبل از ورود به موضوع بحث چه خوب است که لحظه‌ی درنگ نماییم در برابر جملات روشنگر و آشکار‌گر، از حقیقت این جماعت و زیبایی‌های منتسبین آن و ماهیت احساسات پیروان راستین این دعوت، در برابر بشریت و انسانیت. چنان که امام مؤسس ابنای جماعت را در تمام عصرها و زمان‌ها مورد خطاب قرار داده و می‌فرماید:

«آیا شما آمادگی‌این را دارید تا رنج و مشقت بکشید، تا مردم شادان و مسرور باشند، شما گرسنه باشید و مردم سیر باشند و آیا آماده‌اید تا برای زنده‌ماندن دیگران بمیرید؟!

همانا بهترین افراد کسانی اند که دارای نفس‌های پاکیزه‌اند که سعادت و خوشبختی خود را در خوشبخت‌نمودن و ارشاد دیگران می‌بینند. و شادی خود را در شاد نمودن دیگران می‌دانند، و می‌کوشند تا مصیبت‌ها و ناگواری‌ها را از دیگران بزدایند و قربانی در راه اصلاح دیگران را، بهترین بهره و فایده می‌شمرند.

همانا اشاعه خبرهای دروغ‌ باعث نمی‌گردد تا به رد آن و یا مقابله به مثل صورت گیرد، بلکه در مقابل اشاعه دست به کار مثبت و مفید زده تا دیده‌های دیگران را به خود ملتفت ساخته و زبان‌ها را به نیکویی بگشاید و کارهای مفید را جایگزین اشاعات و اکاذیب گذشته نماید.

ما برای پذیرش نتایج کار خود هر چه باشد آمادگی کامل را داریم؛ و دشواری‌های کار خود را به دوش کسی دیگری نمی‌اندازیم و با دیگران خشونت نمی‌ورزیم و ما خوب می‌دانیم که آن‌چه نزد الله متعال است بهتر و جاویدتر است و فنا در راه حق عین بقا است و هیچ دعوت و فراخوانی بدون جهاد نیست و هیچ جهادی بدون تحمل آزار و واذیت‌ها به پیش برده نمی‌شود. در وقت جهاد و نبرد با دشمن است که نصرت الهی نزدیک شده و پیروزی و بهروزی برای راهیان حق می‌رسد، و این فرموده آفریدگار هستی و پادشاه حقیقی آشکار می‌شود: {حَتَّى إِذَا اسْتَيْأَسَ الرُّسُلُ وَظَنُّوا أَنَّهُمْ قَدْ كُذِبُوا جَاءَهُمْ نَصْرُنَا فَنُجِّيَ مَنْ نَشَاءُ وَلَا يُرَدُّ بَأْسُنَا عَنِ الْقَوْمِ الْمُجْرِمِينَ} [يوسف: 110]

«تا آنجا که پیغمبران (از ایمان آوردن کافران و پیروزی خود) ناامید گشته و گمان برده‌اند که (از سوی پیروان اندک خویش هم) تکذیب شده‌اند. در این هنگام یاری ما به سراغ ایشان آمده است و هر کس را که خواسته‌ایم نجات داده‌ایم. عذاب ما از سر مردمان گناهکار دور و دفع نمی‌گردد».

اخوان المسلمین … اندیشه‌ی که هرگز نمی‌میرد!!

هیچ عاقلی نمی‌تواند انکار نماید که جماعت اخوان المسلمین از بدو تاسیس، که بیشتر از ۹۰ سال می‌شود بر اساس اسلام راستین و دعوت سلیم اساس گذاری شده است، دعوتی که اساس آن بر تبیعت از اسلام حقیقی در باورها، عبادات، معاملات بین مسلمانان بوده و هم چنین بزرگترین دغدغه ایشان اصلاح وضعیت بندگان الهی در تعامل با دنیا و عقبای‌شان می‌باشد.

بدون شک این اساس سالم و سلیم تمثیل کننده اندیشه‌ی فطری، دینی و انسانی است که پژواک آن تمام گروه‌ها و دسته‌های مسلمانان را درنوردیده است. از مدت‌های مدیدی، دهه‌ها بیست قرن گذشته به شکل یکسان چه در داخل مصر و چه در بیرون آن در وجدانهای بیدار مسلمانان این اندیشه آرمیده است.

این فکر سلیم و اندیشه فطری که اساس جماعت از آن نشأت گرفته است، در قلوب و وجدان مسلمانان در قرن‌های متوالی و آینده من حیث فکر دینی و انسانی به شکل مستمر خواهند ماند و هرگز چراغ پرفروغ آن خاموش نخواهد شد.

اندیشه‌های انسانی پیش‌رونده و مترقی برای همیش و جاوید خواهد ماند و حتا بعد از فنای یاران و پیروانش نیز هرگز فراموش و نابود نخواهد شد.

همانا کسانی که گام‌ها و برنامه‌های جماعت اخوان المسلمین را از بدو تاسیسش در ۱۹۲۸ تا کنون مورد کاوش و پژوهش قرار می دهند، شاهد قربانی‌ها متوالی و پی‌در‌پی در راه عقیده و باورشان می‌باشند، و مشاهده می‌کنند که چه گونه تلاش‌های مستمر و دستاوردهای گوناگونی را در عرصه‌ فعالیت‌های اجتماعی به ارمغان آورده‌اند. و پیوسته می‌کوشند تا روابط اخوی را در بین ملت‌های مختلف اسلامی و صلح و امنیت را در بین سایر کشورهای جهانی گسترش دهند.

در هیچ روزی از روزها ثابت نشده است که اخوان باعث اشاعه‌ی فتنه و یا تفرق وحدت شده باشد و یا کدام مؤسساتی را نابود کرده باشد و یا دست به تظاهرات خراب‌کارانه زده باشد و یا ندا به سقوط فلان و حیات دیگران زده باشد؛ بلکه روش ایشان سلمیت و عمل ایشان آبادانی و وفا به عهد و پیمان بوده است. علی رغم این همه خدمات و ایثار، همیش جایگاه نقمت و کینه‌توزی و دیگرستیزی از جانب دیگران بوده‌اند، حتا کسانی که در هیچ امری با هم متفق نیستند، ولی در جنگ و ستیز با اخوان هم‌رأي می‌شوند.

داشتن روش ثابت، در برابر همه‌ی فراز و نشیب‌ها

جماعت اخوان المسلمین از ابتدای تاسیسش برای همه‌گی اعلان نمود که ادبیات تغییری‌اش بر روش مسالمت آمیز بنا شده است و همچنین برای رسیدن به قدرت نیز از روش مسالمت آمیز سیاسی کار می‌گیرد هرچه نتایج و پیامدهای را هم با خود همراه داشته باشد.

از آن روزگار تا کنون جماعت اخوان المسلمین بر منهج مسالمت‌آمیزش استوار بوده و به اندازه‌ی سرانگشتی هم از آن منحرف نشده است، علی رغم کل سختی‌ها و دشواری‌ها و ستم‌ها.

اخوان المسلمین هنگامی که در قدرت هم قرار داشتند کوشیدند تا نظام دیموکراسی واقعی را اساس گذاری نمایند. تا از خلال آن به شکل مسالمت‌آمیز قدرت دست به دست شود. و لیکن متاسفانه دستگاه نظام طبق معمول با کودتا و زور به شیوه‌ی بسیار ظالمانه علیه آن شوریدند و دموکراسی را سقوط دادند. (مدعیان، پشتیبانان و صدورکنندگان دموکراسی نیز شاهد مرگ آن در مصر بودند و بسیار مذبوحانه چشم خویش را بستند و این عمل شنیع را توجیه نمودند، و ترامب هم سیسی را دیکتاتور محبوب خطاب نمود.)

هنگامی که ایشان در مصر به قدرت بودند برخی کوشیدند تا اخوان را به خشونت بکشانند، مثلا پایگاه‌ها و دفاتر شان را به آتش کشیدند و یاران و پشتیبانان شان را به قتل رساندند در حالی که قدرت هم به دست ایشان بود، با این همه ستم و بی‌مهری؛ اخوان کوشید تا خشمش را فرو خورده و اعصاب خویش را تا آخرین درجه کنترول نماید، و با بزرگ‌منشی و بزرگواری تعامل نمایند در حالی که می‌توانستند مقابل به مثل نمایند و یا هر گونه که خواسته باشند برخورد نمایند ولی با این همه برخورد ناجوان‌مردانه؛ به روش مسالمت‌آمیز خویش باقی ماندند و از خشونت‌ورزی اجتناب نمودند؛ و هرگز نشنیده‌ایم که کدام خشونت و ستیزی بر ضد دشمنان خویش انجام داده باشند بلکه همیش شنیده‌ایم که این پژواک طنین‌انداز بود، ما حرکت مسالمت‌آمیزی هستیم و به همین شیوه‌ باقی خواهیم ماند.

هم‌چنین بعد از کودتای ننگین در مصر (و روی کار آمدن سیسی خاین) شاهد بودیم که رهبران کودتا چه‌گونه از روش مسالمت‌آمیز ایشان سوء استفاده نموده و انواع شکنجه‌ها و ستم ها را بر ایشان وارد نمودند، و به شکل فردی و جماعی ایشان را به شهادت رساندند حتا تا جای پیش رفتند که جنازه‌های آنان را سوختاندند و به این هم اکتفا ننموده تمام اموال، و دارایی و مملوکات شان را نیز به یغما بردند و سپس دسته‌های زیادی را به زندان فرستادند.

با این همه ظلم و ستم شدیدی که به ایشان رسید و تعداد زیادی یا به شهادت رسیدند و یا هم روانه زندان شدند، هیچ‌گاه دست به خشونت و ددمنشی نزدند بلکه همیش متمسک به روش مسالمت آمیز بودند و همین امر باعث حیرت و شگفتی کودتاچیان و حامیان شان شده بود.

*- نخست در مجال تربیت

1. ساختن نسلی ملتزم به اسلام در ابعاد عقیدتی، عبادی، فکری، سلوکی و دعوی از برادران و خواهران.

2. این نسل پیوسته رشد و تعالی نموده و هر روز ازدیاد یافته و در نواحی مختلف عالم منتشر می‌شود.

3. این نسل از ذوب‌شدن در فرهنگی ‌بی‌گانه سرباز زده و در برابر محنت‌ها و شکنجه‌های که باعث ذوب شدن آهن و برکندن کوه‌های سر به فلک کشیده می‌شود؛ استقامت و بردباری نموده است.

4. دعوت پی‌گیر و مستمر، برای حفظ کیان خانواده و تمسک به ارزش‌های آن و جلوگیری از فروریختن و نابودی دودمان‌ها.

5. در ۲۵ جنوری (ینایر) بعد از انقلاب تعداد شهدای را تقدیم نمودند که هیچ جریان دیگری چنین شهدای را تقدیم ننموده است.

*- دوم در مجال جامعه

۱. تصحیح بسیاری از مفاهیم غلط و زدون شایبه‌ها و زشتی‌های که به اسلام منسوب ساخته بودند و در رأس آن مفاهیمی همچون؛ صلاحیت و توانایی اسلام برای رهبری بشر از جدید و حضور آن در همه امور زندگی.

۲. غنی سازی کتاب‌خانه‌های اسلامی با ازدیاد کتاب‌ها و رسایل در تمام ابعاد ثقافت اسلامی.

۳. پاسخ به بسیاری از نوشته‌های غربی‌ها که در مورد اسلام و میراث بزرگ آن مغرضانه نگاشته‌اند.

۴. غنی‌سازی اندیشه اسلامی با اجتهادات جدید، در فقه و دعوت که در گذشته نبوده است.

۵. تاثیر در گروه‌های نخبه‌ی جامعه، از ادیبان و روشنفکران و قیادت‌های اجتماعی و تغییر ایشان به شخصیت‌های بزرگی در عرصه فکر و اندیشه اسلامی.

۶. برگرداندن احساس انتما به اسلام و گوهر آن و کاشت آرزو و امید به آینده اسلام در نفوس جماهیر مردم.

۷. زنده نمودن معنای اخوت در وجود مسلمانان در قبال (غزه، صومال، چچن و افغانستان).

۸. پربار ساختن و تقویت کارهای خدماتی و اجتماعی در عرصه‌های مختلف. (اعمال نیک در مجال‌های مختلف، بازارهای خیریه و حمایت از مصرف کننده‌گان و…)

۹. مشارکت قوی در تقدیم بدیل‌های اسلامی در برابر فعالیت‌ها و وسایلی که مخالف قوانین و شریعت اسلامی می‌باشد. (گروه‌های سرود اسلامی، نمایشنامه، شعر اسلامی و…)

۱۰. ساختن فکر و اندیشه‌ي توده‌های مردم، برای نصرت اسلام و در اولویت قرار دادن کار اسلامی و دوست‌داشتن دعوت به سوی اسلام. (نتایج شگفت انگیز انتخابات و گزینش ملت مسلمان، جریان‌های اسلامگرا در تونس، مصر، اردن، مراکش، الجزایر، کویت و…)

۱۱. مبارزه با بدعت‌ها و نشر فضیلت‌ها در کشورهای اسلامی.

۱۲. داشتن سهم بزرگی در ایجاد بیداری اسلامی معاصر.

۱۳. به نمایش گذاشتن چهره زیبای از کارکرد خود در اکثر مجالس و مدیریت‌ اتحادیه‌های صنفی.

۱۴. در اخیر خوب است که مقایسه شود کارکرد اخوان در بنای کشورها ودفاع از کیان امت اسلامی نسبت به دیگران.

*- سوم در عرصه سیاست

۱. زنده‌نمودن معنای واقعی جهاد، را در روح و روان امت اسلامی.

۲. اشتراک فعال در راه اندازی جریان‌های فعال برای حمایت از سرزمین‌های اسلامی بر ضد استعمار غاصب، هم در میدان اندیشه و فکر و هم در میدان عمل و سلوک.

۳. تقدیم الگوهای سیاسی پیشتاز و پیش‌گام

۴. تقدیم جو سیاسی مناسب و الگوواره در تمامی عرصه‌های سیاست.

۵. ارایه نگرش اسلامی پیشتاز در عرصه‌های مختلف کار سیاسی. (برنامه‌ها و فعالیت‌های احزاب اسلامی با مرجعیت اسلامی متفاوت در کشورهای مختلف جهان دلالت بر این کار می‌کند).

۶. اذعان نمودن دوست و دشمن به نقش جماعت در خیزش‌های مردمی در کشورهای عربی و تاثیر جوانان فعال آن در حمایت از این خیزش‌ها.

۷. زنده داشتن اندیشه‌‌ی خلافت اسلامی در روح و روان امت اسلامی چنان که ملت‌های اسلامی انتظار دارند و دوستان مخلص نیز از آن‌ آگاه هستند.

۸. محافظت از وحدت امت و تمسک جستن به آن و زنده نمودن مؤلفه‌ی مقاومت داخلی در تن امت اسلامی علیه طرح و پروژه‌ي صهیو امریکی و مزدورانش.

*- چهارم در عرصه زن

۱. ارایه‌ی پیشتازان و پیشگامانی در میدان کار اسلامی و دعوی

۲. تقدیم نمونه‌های بی‌نظیری در عرصه‌ی قربانی

۳. ارایه‌ي پیشگامانی در عرصه‌ی کار سیاسی

۴. یگانه جماعتی است که برای امت اسلامی و تمامی جهان زنان الگو، پیشتاز و ملتزم را در عرصه‌های مختلف تقدیم نموده است.

بهای مبارزه و دشمنی با اخوان

هیچ‌گاه جهان اسلام و جهان عرب و به صورت عموم بشریت در درازنای تاریخ پر فراز ونشیبش، این گونه که امروز زیان و ضرر دیده و هنوز هم می‌بیند به خود ندیده است. بسیاری از قیادت‌ها، دارایی‌ها و روح‌های پاکیزه‌‌اش را هر روز از دست می‌دهد.. تمامی این زیان‌ها و ضررها، بهای است که به خاطر دشمنی و ستیز با اخوان‌ المسلمین پرداخته می‌شود. هنگامی که این بها و ثمنی را که جهت کارزاز و جنگ با اخوان مصرف می‌کنند، بر شمریم، با چیز سهمناک و هولناکی روبه‌رو می‌شویم که باورکردنی نیست..

برای کودتاچیانی که حریت و آزادی را نابود می‌کنند ده‌ها ملیارد دلار جهت جنگ با اخوان پرداخته می‌شود.

امت اسلامی و یا جهان چه‌ بهره‌ی از این ستیز‌‌ها می‌برد؟!

ملیارد‌ها دلار بیهوده مصرف می‌شود و امور بسیاری از کشورها و سرزمین‌های ما به دست ظالمین و ستمگران می‌افتد..

و متاسفانه سرزمین‌های مورد تهدید ما فاقد پاسداران راستین و فرزندان دلیری است که هر روز مورد توطئه‌های ناجوانمردانه‌ی کشورهای بی‌گانه قرار دارد و این پدیده‌ی شوم برای عموم هویدا است..

زمانی که دولت‌های عربی به صورت کامل از بین برود و موضوع آزادی و عدالت در آینده رخت بر خواهد بست و برخی به انزوا و گوشه‌نشینی روی آورده و سرنوشت کشورهای اسلامی تحت تسلط بی‌گانگان به مدت زیادی باقی خواهد ماند، علاوه بر آن سردمداران قبایلی نیز ظهور خواهند کرد که برخی، برخی دیگر را نابود سازند.

 

اخوان چیزی جز ایجاد یک نظام جهانی نمی‌خواهد، که باعث شکوفایی و رشد امت اسلامی به شکل ویژه و بشریت به شکل عام گردد و امت اسلامی را از این ذلت و خواری و دنباله روی و وابستگی رهایی بخشد

کجایی این خطر دارد؟!

اگر این دارایی‌های که صرف مبارزه با اخوان می‌شود و به ملیارد‌ها دالر می‌رسد.. برای رشد و ترقی ملت‌های اسلامی و یاری مظلومین و زدودن فقر و ناداری مصرف شود، یک بی‌کار، فقیر و مستمندی در جهان اسلام دیده نخواهد شد.

جهان در مبارزه با طرح اسلامی بر گستره‌ی مصلحت بشری چه زیانی‌دیده است؟!

جماعت در طرح اسلامی خود از ابتدای تاسیسش، نگرش واقع بینانه‌، مترقیانه و متکامل نسبت به تمدن انسانی داشته است، نگرش تمدنی که، متمرکز بر احیای عقیده و باور، و بیدار نمودن ایمان خفته در وجود مسلمانان، و پالودن نفوس و آراستن و تربیت قلوب و اعاده‌ی هویت اسلامی برای مرجعیت والا، در امت اسلامی و رهبران و ملت‌ها می‌باشد. و می‌کوشد تا جوامعی بر اساس عدالت و آزادی و مساوات در بین مردم، بر پا دارد.

خواسته‌ی این طرح این است که سردمداران و سپاهیان شان به خواسته‌های مردم شان احترام داشته باشند؛ و قوه‌ی قضائیه و مقننه استقلال تام داشته و وابسته نباشند و برای آینده سرزمین‌های شان پلان جدی و منظم همراه با مدیریت‌های مدرن و داشته‌های علم جدید، رهبری نمایند، علاوه بر آن به آموزش و پرورش، پژوهش‌های علمی و بهرمندی از تکنولوژی مدرن اهتمام جدی نمایند. وحدت و یکپارچگی امت و تقویت مؤلفه‌های این وحدت برای خیزش و بیداری ملت‌ها در رأس کارشان قرار داشته باشد.

این طرح روز‌به‌روزگسترده و متکامل گردیده تا برای عموم بشریت و انسانیت جهت بر پاداشتن نظامی عادلانه مبنی بر عدالت و آزادی و تضمین حقوق انسانی که همه ادیان آسمانی آن را به رسمیت شناخته‌اند؛ ارمغان‌های والای انسانی را عطا نماید، تا این که بشریت بتواند در یک فضای امنیت و آرامش زندگی نماید و صلح و آشتی در بین ملت‌ها و کشورها حاکم باشد.

طرح‌های استعماری دشمن ـ صهیونیزم نیز بخشی از آن ـ در برابر طرح‌ و برنامه‌ي اسلامی رویکرد دشمنی و ستیز را از ابتدای آن به خود گرفت؛ به عوض این که به خود مراجعه نموده و راه گفت‌وگو و بازنمودن دروازه گفتمان را در پیش گیرد. بلکه روش گذشتگان خود را در دشمنی با مسلمانان بر گزیده و به دوره‌های گذشته زمانی و جنگ‌های صلیبی بر گشتند که هر از چند گاهی این واژه‌ها از زبان زعمایشان تراوش می‌کند.

ما هرگز فراموش نمی‌کنیم که زندانی نمودن اعضای اخوان المسلمین و منحل ساختن جماعت و ترور مرشد نخستینش امام شهید حسن البنا، بر اساس یک برنامه‌ی از پیش ساخته‌ شده‌ی کشورهای بزرگ استعماری ـ انگلیس، فرانسه و امریکا ـ در گردهمایی شان در فاید مصری در ۱۰ نومبر سال ۱۹۴۸ بود. و همچنین فراموش نمی‌کنیم که ستم‌ورزیدن به اسلام‌گراها و دور نمود شان، خواسته متبارز صهیونیزم می‌باشد، چناچه بارها رهبران شان بیان داشته‌اند که: بخشی از سیاست شان تلاش برای دور نگه‌داشتن اسلام از کشمکش با صهیونیزم است، و در این طرح خود به تعبیرـ مجله‌ی «یدیعوت احرونوت» صهیونیزم در شماره‌ی ۱۱/۳/۱۹۷۸م ـ در مدت‌های طولانی زیادی هم موفق بوده‌اند و ایشان پیوسته به این تلاش‌های خود ادامه‌ می‌دهند و اگر لازم باشد از ابنا و فرزندان‌ما برای سرکوب نمودن و خشونت‌ورزیدن، با هر گونه مبادرتی برای بیداری روح اسلام در سرزمین‌های ما؛ کمک می‌گیرند.

و همیشه برای تحقق اهداف شوم خود و پیشرفت حرکت صهیونیزم و به استعمار کشیدن سرزمین‌های اسلامی، اخوان المسلمین را در مصر سرکوب نموده و مقدمه‌ی قرار می‌دهند برای رسیدن به خواسته شوم‌شان. چنان‌که در سال‌های ۱۹۵۶ و ۱۹۶۷م این حوادث رخ داد و آن را مقدمه‌ی برای عادی سازی (روابط اسرائیل و اعراب) با دشمن صهیونیستی به کار بردند و آن جزئی از نظام سیاسی و اجتماعی در منطقه‌ و سرزمین‌های ما قرار دادند.

بسیار مبرهن است که کامیابی طرح استعماری صهیونیزم وامدار محصور ساختن طرح و برنامه‌ی اسلامی و عقیم ساختن آن است. ایشان خوب می‌دانند، مقاومتی که در کشورهای عربی و اسلامی کنونی به پاخواسته، مقاومتی است اساسی و اسلامی و یا به تعبیر دیگر مقاومتی است که تمثیل کننده طرح و برنامه‌ی اسلامی پیشتاز است؛ که نیرو، سرچشمه و بنیادش را از آن می‌گیرد.

 

نقش کشورهای جهان در برابر طرح و برنامه‌ی‌ اسلامی

بی‌گمان طرح اسلامی متعادل، تنها کشتی نجات برای ملت‌ ما نیست که از ستمگری‌های استعمار رنج می‌برد، بلکه امیدی گشته برای مستضعفین و محرومین جهان جهت رسیدن به عدالت و آزادی در روزگار کنونی.

همانا متصدیان ستمگری که می‌کوشند تا طرح اسلامی ما را مشوه و زشت جلوه دهند و برچسب‌های افراط و تندروی را به آن بچسپانند در حقیقت ایشان به حق بشریت امروزی جنایت و ستم می‌کنند. این حکومت‌ها می‌کوشند تا از پروژه‌ی استعماری برای حفظ کیان خود و دستاورد‌های ستمگرانه و ظالمانه خود استفاده نمایند، تا بتوانند به ستم خود ادامه داده و خون‌ ملت‌ها را بمکند و دارایی‌ها شان چپاول نمایند و این ملت‌ها را همیشه عقبمانده نگه‌دارند.

همانا طرح اسلامی ما با تمامی ملت‌ها دشمنی و ستیز نمی‌ورزد و نه هم از جایگاه تمدنی‌شان که به جهان خیلی چیزهای مادی را عطا نموده، می‌کاهد، بلکه می‌خواهد تا در برابر نیروهای ستمگر و خودخواهی که نظام عسکری استعماری را به حرکت واداشته، بایستد، ستمگری‌های که باعث گردیده، تا ۲۰ فیصد از ثروت‌مندان غربی بر ۸۰ فیصد از در‌آمدهای ناخالص جهان تسلط یابند. در حالی که نزدیک به نیمی از ساکنین زمین بر ۵ فیصد از درآمد‌های ناخالص جهان، زندگی می‌کنند!!

چنانکه باعث گردیده تا پنج کشور از کشورهای بزرگ جهانی حق نقض ویتو را در سازمان ملل متحد که تمامی کشورهای جهان را در بر گرفته است، داشته باشند. و برای دیگران سرنوشت تعیین نمایند. و در تصامیم سیاسی جهان تسلط داشته باشند!!

و این پدیده شوم باعث گردیده تا هر روز جنگ‌های خانمان سوز، در بین ملت‌های جهان شعله‌ورتر شده، تا بازرگانان و سوداگران سلاح و شرکت‌های بزرگ اسلحه‌سازی که هیچ‌گاه از خون ملت‌های مظلوم، سیراب نمی‌شوند؛ ثروت‌مندتر شوند.

هم‌چنین باعث گردیده تا علم وصنعت در انحصار ایشان باشد و کشورهای جهان سوم همیشه به ایشان محتاج باشند و عقب افتاده باقی بمانند و مغز‌های متفکر نیز از این سرزمین‌ها فرار نمایند و به دامان ایشان پناه ببرند. تا به شکل انحصاری از ایشان بهره‌برداری نمایند و با اغواها و زرق وبرق‌های مادی و زندگی مرفه و خوشگذرانی، آن‌ها را بفریبند. و ملت‌های ما را از توانایی‌ها و استعداد‌های فرزندان‌شان جهت کسب تجارب تمدنی و انتقال آن به سرزمین‌های پدری شان نیز محروم ساخته اند. بلکه کار به جای رسیده که اگر کسی خواسته باشد از این فریب‌ها و اغواءات شان سرباز زند تهدید به مرگ می‌کنند.

خودکامگی و استبداد سیاسی

رویارویی ستمگرانه‌ علیه طرح اسلامی متعادل و متوازن باعث استمرار تسلط خودکامگی و استبداد سیاسی در کشورهای اسلامی شده است. تا جای که طرح‌های دشمن علیه این رویارویی و واژه‌ها پوشالین و پر زرق و برق شان که مژدگانی برای دیگران به دموکراسی و آزادی بود، نیز؛ ماهیت خود را از دست داد. با گذشت زمان به پشتیبانی از سفاک‌ترین و خونریز‌ترین دیکتاتورهای ستمگر در کشورهای اسلامی و عربی پرداختند. و این برنامه‌های خواسته‌ شده‌ی شان، تحقق پیدا نمود، و در رأس همه‌ي برنامه‌های شان رویارویی با بیداری اسلامی در سرزمین‌های مختلف اسلامی و تسلط روش زندگی غربی در این سرزمین‌ها.. و این ملت ما است که تاوان این استبداد‌ها را می‌پردازد،‌ آزادی خود را از دست داده و کرامتش به یغما برده شده و حال و آینده‌شان نیز، معلوم نیست. و غرب استعمارگر نیز وجدانش به خواب عمیقی فرو رفته است، برایشان یگانه چیزی که مهم است استمرار حاکمیت دست‌نشانده‌ها و مزدوران شان در سرزمین‌ها ما است تا تمامی خواسته‌های شان، اجرا شود.. زیرا ایشان می‌دانند که اگر سرنوشت این ملت‌ها را به دست خودشان سپرده شود و برای گزینش نظام زندگی مختار گردند، حتما منهج اسلامی و طرح تمدنی آن را بر می‌گزینند.

تباه ساختن سلوک و اخلاق

از ابتدای تاسیس جماعت اخوان المسلمین، امام شهید حسن البنا یکی از اهدافش را ساختن فرد مسلمان قرار داد، که آراسته به اخلاق استوار و راستین اسلامی باشد‌. و در پاکستان نیز امام ابو الاعلی مودودی، در مورد اساسات اخلاقی حرکت اسلامی مطالبی را نگاشت.

 

در مدت‌های مدید زمانی، حرکت اسلامی نمونه‌های نیکوی را از مردان، زنان، جوانان و نوجوانانی را تقدیم جامعه نمود، که هیچ‌گاه دشمنانش نتوانستند در منش و روش شان و یا در خوی و سلوک شان، عیب و نقصی بیابند. که این خود مژده‌ی است از بنای اخلاق راستین در کشورهای اسلامی ما، و الگوی یگانه‌ي است برای بشریت و انسانیت.

و این حکومت‌های دست نشانده، متاسفانه برای رویارویی با دشمنان طرح و برنامه اسلامی نتوانستند که یک مجموعه‌ی منظم عقیدتی و سیاسی که همه‌ی مسلمانان پیرامون آن جمع شوند، ایجاد نمایند، که بتواند از دین و آیین شان و طرح تمدنی‌شان پاسداری نماید. و در مقابل دشمنان اسلام و کارگزاران شان در کشورهای ما، فراپیش خود راهی جز بازداشتن مردم از مرجعیت اسلامی ندیدند و سپس پروژه‌های خود را با برانگیختن شهوات سرکش و تباه نمودن اخلاق پاکیزه شروع نمودند و در این راه پول‌های زیادی را مصرف نمودند و برای نیل به این هدف تمام وسایل جمعی، شبکات اجتماعی و ماهوارهی و روزنامه‌ها را به کار انداخته و ترصد نمودند.

فحشا را رایج و ریختن خون انسان را کم‌ارزش و ارزش‌ها را به تباهی و وجدان‌ها را به خاموشی و نابودی کشاندند.. تمامی این کارها را با تلاشی هدفمندانه و برنامه‌های مدارسه شده و دیکته‌شده به پیش بردند، اما در پس تمامی این کارها؛ مهمترین هم و غم شان بقای قدرت و حفظ چوکی‌شان بود. متاسفانه راه و روشی را که برای پاسداری و حفظ قدرتشان به پیش گرفته‌اند، بازداشتن مردم از باور و عقیده‌ی است که آن‌ها را به سوی رعایت مکارم اخلاقی فرا می‌خواند و ایشان را وا می‌دارد تا در برابر هر ستمگر و ظالمی مقاومت نمایند.

متاسفانه برای این دولت‌مردان مهم نیست که اخلاق امت به فساد کشانده می‌شود و عقاید و باورهای شان ریزش می‌کند و روح و روان شان پژمرده می‌شود؛ بلکه برای ایشان دوست و دشمن فرقی ندارد. (مهم بقای قدرت و حفظ چوکی است).

برانگیختن و شعله‌ور ساختن فتنه‌های داخلی و زایل ساختن وحدت امت اسلامی

طرح و برنامه‌ی اسلامی، نیروهای این امت را به سوی وحدت و یک‌پارچگی، عدالت و دادگری در بین مسلمانان و دیگران، فرا می‌خواند، آن‌چه از برای ما است بر ایشان هم است و آن‌چه بر آن‌ها است بر ما هم است. و همچنین به سوی تقویت و وحدت مسلمانان با تفاوت مذاهب شان نیز فرا می‌خواند، زیرا که همه ایشان مؤمن، دارای معبود و کتاب واحد بوده و هنگام نماز به سوی یک قبله‌، روی می‌آورند. و با دشمن مشترکی روبه‌رو هستند که ماهیت و عقیده و باورشان را هدف گرفته است.

اما دشمنان ما این وحدت و یک‌پارچگی را بزرگ‌ترین خطر برای شان دیده‌اند، و لذا فتنه‌ها و جنگ‌های داخلی را راه‌اندزی نموده و هر روز شعله‌ورتر می‌سازند. و بذر دشمنی و عداوت را در بین مسلمانان و فرزندان یک سرزمین زرع نموده و تشتت و پراکندگی و جنگ شیعه و سنی را دامن می‌زنند؛ و سرانجام برخی، برخی دیگران طرد نموده و حتا پیروان یک مذهب اسلامی را نیز به جان هم انداختند.

ای‌ مسلمانان!

ما شما را به پیوستن و جمع شدن پیرامون طرح و برنامه‌ی تمدنی اسلامی فرا می‌خوانیم، و به سوی بازگشت به هویت اصیل تان که همانا اسلام باشد، فرا می‌خوانیم؛ و شما را از خطر دور شدن از اسلام و یا تمایل به غیر آن هشدار می‌دهیم و از روبه‌رو شدن به خطرات مهلک و فراگیر بیم‌ می‌دهیم زیرا که هیچ پشتیبانی جز پروردگارتان نیست، و هیچ چیزی شما را جمع نمی‌کند مگر دین‌تان و سپس شما را به نصرت و یاری الله متعال مژده می‌دهیم که بسیار نزدیک است. (إن تنصروا الله ينصركم ويثبت أقدامكم) اگر شما الله متعال را نصرت دهید،‌ الله متعال نیز شما را یاری می‌کند و گام‌های تان را استوار می‌سازد.

*والله أكبر ولله الحمد*

با تشکر از اصلاح آنلاين ...د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

14th July, 2020