تفصیل | ډیلې شهادت 

14th July, 2020


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

محمد بن سلمان پلان سرنگونی اردوغان راه اندازی نموده است

2020-01-10

طبق گزارش رسانه ها، عربستان سعودی تحقق "پلان استراتژیک" که باید رجب طیب اردوغان را تضعیف و در نتیجه از مقام ریاست جمهوری برکنار سازد، آغاز کرده است.

طبق معلومات  Middle East Eye، گزارش محرم در دسترس آن قرار گرفته که برای حکومت امارات متحده عربی همجوار آماده گردیده و پروگرام بعد از آن طرح شده بود، وقتیکه محمد بن سلمان شهزاده ولیعهد عربستان سعودی که نشریه عملاً حاکم دولت شاهی می نامد، فیصله نمود که "بیش از حد" با اردوغان بعد از قتل جمال خاشقجی ژورنالیست اپوزیسیون الریاض در داخل قونسلگری سعودی در استانبول تحمل پذیر بود. در این باره AZE.az گزارش داده است.

در مطلب گفته شده که قتل خاشقجی تا اندازه زیادی نسبت واکنش ترکیه که عربستان سعودی را به پاسخگویی فرا خوانده بود، باعث انعکاسات بین المللی شد. از جمله، CIA و مجلس سنای امریکا با نتیجه گیری های استخبارات ترکیه راجع به این موافقت کردند که بن سلمان شخصاً در این فاجعه دست داشت.

در گزارش که Middle East Eye بر آن استناد کرده، گفته شده که اردوغان بیش از حد در کمپاین بی اعتبار ساختن عربستان سعودی و شهزاده ولیعهد زیاده روی کرده است. در سند گفته شده که ترکیه در تحقیق قتل مساعدت قابل ملاحظه نکرده، اما بجای این به ظهور "اطلاعات غلط" در رسانه ها که هدف آنها "تحریف موقف دولت شاهی و تخریب اعتبار شهزاده ولیعهد بود، مساعدت مینمود.

در نتیجه الریاض فیصله نمود که وقت آن فرا رسیده که "ضربه متقابل را تشدید کند" و نفوذ رئیس جمهور ترکیه را در منطقه تضعیف نماید. مطابق پلان، عربستان سعودی قصد دارد تمام وسایل ممکن را برای فشار شدید بر حکومت اردوغان بکار گیرد. دولت شاهی در نوبه اول میخواهد تدریجاً سرمایه گذاری در اقتصاد ترکیه را قطع کند، جریان توریستی و حجم واردات را از این کشور کاهش دهد و عمده اینکه نقش ترکیه را در مسایل اسلامی به حد اصغری تقلیل دهد.

الریاض امیدوار است که اردوغان به حل مسایل داخلی بپردازد و بالاخره توسط اپوزیسیون سرنگون خواهد شد یا مرتکب اشتباهات خواهد شد و بحران پی بحران را پشت سر خواهد گذاشت که بدون توجه رسانه ها باقی نخواهد ماند. در هفته گذشته اولین نشانه های آن بوجود آمدند که عربستان سعودی تحقق پلان خود را آغاز کرده: مقامات دولت شاهی در بندر دوبی 80 موتر باربری ترکی را که محصولات نساجی و مواد کیمیاوی انتقال میدادند و در بندر جده – 300 کانتینر حاوی میوه جات و سبزیجات ترکی متوقف ساخت.

طبق معلومات وزارت توریزم ترکیه، در شش ماه اول سال 2019 تعداد توریستان سعودی که از این کشور دیدن نموده، 15% کاهش یافته است.

در حکومت ترکیه راجع به تلاش های شهزاده ولیعهد سعودی در مورد قطع مناسبات میدانند و از آن جلوگیری مینمایند و مستقیماً با پدر او، سلمان ارتباط حفظ مینمایند. به قول یک منبع بلندپایه نشریه در ترکیه، اردوغان چندی قبل با پادشاه عرستان سعودی مسایل منطقوی و متوقف ساختن موترهای باربری ترکیه مورد بحث قرار داده و تمام خانواده سلمان، بشمول شهزاده ولیعهد، به ترکیه دعوت نموده است.د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

14th July, 2020