تفصیل | ډیلې شهادت 

21st February, 2020


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

مشوره‌ای مهاتير محمد برای رهبران سياسی

ملک ستيز

2020-02-02

از کوپنهاگن پایتخت دنمارک به سوی قاهره پایتخت سرزمین تاریخی مصر روان هستم. آن‌جا گروهی از پژوهش‌گران یمنی را در باب «صلح پروری» آموزش می‌دهم. به‌ دلیل جنگ و دشواری‌های اجتماعی، رفتن به یمن خیلی دشوار شده است. از همین‌رو اکادمی بیلینک (BeLink Academy) یمنی‌ها را به قاهره دعوت می‌کند تا آن‌ها آموزش یابند.

فاصله‌ی راه از شمال اروپا تا قاهره پنج‌ ساعت است و زمینه برای مطالعه فراهم می‌شود. من مجله‌ی تایم را بسیار می‌پسندم. تایم مقالات عالی و معیاری را به نشر می‌رساند. تحلیل‌های تایم واقعاَ بی‌نظیر هستند. شماره‌ی پنجم امسال تایم مقاله‌ی جالبی را از مهاتیر محمد، نخست وزیر ۹۴ ساله‌ی مالیزیا به نام «مشوره‌ای از کهن‌سال‌ترین رهبر دولتی جهان» نشر کرده که خیلی آموزنده است. من که از این مقاله درس‌های فراوان آموختم، خواستم پاره‌‌ای آن‌را برای شما عزیزانم ترجمه کنم.

«هفت دهه می‌شود که با سیاست دست و پنجه نرم می‌کنم. در این هفتاد سال بارها افتاده‌ام و برخاسته‌ام. گهی خندیده‌ام و بارها گریسته‌ام. اما شکست را نپذیرفته‌ام. از پیر، جوان و کودک درس سیاست آموخته‌ام. از این دوران طولانی اما زودگذرِ سیاست، یک‌ درس بزرگ آموخته‌ام، آن پذیرفتن «واقعیت» است. چیزی‌که در توانم بوده اجرا کرده‌ام، اما برای چیزی را که از ظرفیتم برون بوده، رزمیده‌ و برنامه ریخته‌ام، تا به آن برسم. هدف اصلی من در سیاست کشاندن مالیزیا به دنیای پیشرفته بوده است. پیوسته تلاش کرده‌ام از جهان بیاموزم و چنان برنامه ریزم تا مالیزیا توسعه یابد، مالیزیایی‌ها فعال و کارا باشند و از زندگی‌ شان بهره و لذت ببرند. من سعی کرده‌ام تا کشورم از جهان متمدن منزوی نشود. ما فقط در هم‌گرایی با جهانِ متمدن، توسعه و بهبود می‌یابیم. من اجازه نداده‌ام تا شهروند کشورم در هیچ جایی از جهان بی‌آبرو شود. زندگی‌ام را برای عزت و وقار میهن و شهروندانش وقف کرده‌ام. به پرچم کشورم حرمت گذاشته‌ و خاکش را دوست داشته‌ام. پیام من به رهبران سیاسی این‌است که واقعیت را درک کنید و به آن تسلیم شوید. شما اگر سیاستِ برون از واقعیت را بر شهروندان تان تحمیل کنید، دیر یا زود از صحنه‌ی سیاست به دور انداخته می‌شوید. آن‌گاه شما سیاست‌مداران خیالی و مقطع‌ای هستید و به درد کشور و مردم تان نمی‌خورید. شهروند تان‌را حقیر نسازید، چون سیاست‌مداری‌که شهروندش اهانت شد، محکوم به دادگاه وجدان و عدالت اجتماعی است. این تقصیر شماست که شهروندان تان فقیر، تحقیر و ذلیل می‌شوند. اگر از عهده‌ی این کار نمی‌برایید، پیش‌از آن‌که برون‌انداخته شوید، خود از سیاست برون شوید.

حالا اگر جوان می‌شدم، همین برنامه را دوباره برایم می‌ریختم و هیچ چیزی را تغییر نمی‌دادم. پیامم به جوانان این‌است که برای خواست‌های تان دادخواهی کنید و تسلیم نشوید. شما روزی طمع پیروزی را می‌چشید. هیچ‌گاهی در دادخواهی از ارزش‌های تان خسته نشوید. ما سیاست‌مداران، دیر یا زود به خواست‌های برحق شما تن خواهیم داد

همین پُست از هواپیما می‌نویسم. از مهمان‌دار خواهش کردم تا این نگاره را بردارد و برای‌شما پیش‌کش کردم. این‌است سرعت و پیشرفت که ماحصل دانش، علم و سیاست می‌باشد و نخست وزیر مهاتیر محمد همیشه و پیوسته در تلاش آن است.د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

21st February, 2020