تفصیل | ډیلې شهادت 

21st February, 2020


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

دو فکر متضاد در طرز دید طالبان ! - آیا طالبان ملی گرا اند یا .... ؟

حامد عزیزی

2020-02-04

از نتایج احتمالی مذاکرات فی مابین طالبان با امریکا چنین بر می آید که تقریبا مورد تایید جانبین هم قرار گرفته ،  همانا تعهد جانب طالبان است که من بعد افغانستان خانه امنی برای هیچگونه گروه خارجی مسلح نخواهد بود ، که تطبیق آن برای طالبان  آنقدر ساده هم نیست  ! مگر  طالبان میتوانند جلو افراد یاگروب های را بگیرند که سالها از کمک آنها مستفید گردیده اند  ؟ ودر پهلوی هم قرار داشتند ؟ و حتی به خاطر آنها حکومت شانرا قربان نمودند  ؟ !

فلهذا طالبان  در طرز دید شان به یک ابهام آشکار روبرو اند ، وتصمیم بر اینکه مشخص نمایند که  آیا ملی گرا اند  که ساحه دید و فعالیت شان  فقط جغرافیه افغانستان است , یا ازفکر وبرنامه جهانی اسلامی یا انترناسونالیزم اسلامی  پیروی میکند ؟

مثلا وقتی رهبر شانرا امیر المومنین میگویند یعنی امیر همه مسلمنها یا وقتی القاعده و لشکر جنگوی و مجاهدین ازبک و چیچن در صفوف شان فعالیت دارند  ، این  همان فکر انترناسونالیزم اسلامی است که بر مبنای آن   تمام کشور های اسلامی یک حوزه وساکنان آن یک امت شمرده شده و مرز میان انها مدار اعتبار نیست .  که درینصورت ایشان جهان گرا اند !

مگر  وقتی طالبان ادعا دارند که هدف ما خاتمه اشغال افغانستان است واگر قوای خارجی کشور را ترک نماید و حکومت دلخواه شان تاسیس گردد با کشور های دیگر نه تنها کاری نداریم  ، بلکه متعهد میشوند تا از افغانستان هیچگونه تهدیدی منوحه همسایگان و جهان نباشد ،  و جلو هرگونه تهدید را خواهند گرفت ، که درینصورت این طرز دید صبغه ملی گرایی را به خود میگیرد .

 فلهذا طالبان باید  طرزد دید  فکری شانرا معلوم کنند که ملی گرا اند یا فراتر از آن . حالا اگر طالبان در برابر داعش ،  القاعده  ، لشکر جنگوی ،  و لشکر طیبه  ، و حتی تحریک طالبان پاکستان و بلوچها و تحریک اسلامی ازبک وچیچن و تخریک اسلامی ایغور چین قد علم نماید که شاید چنین تصمیم را شاید اولا  نگیرند  و اگر بگیرند توانش را نخواهند داشت  ویکصد و هشتاد درجه تغییر در پالیسی آنها شمرده خواهد شد  وباید امیر شانرا امیر المومنین افغانستان بنامند ، نه امیر المومنین جهان اسلام .

که درینصورت   رابطه مستحکم القاعده و بیعت رهبری القاعده از امیر المؤمنین طالبان  زیر سوال خواهد رفت  واین طرز دید  زمینه جنگ های نیابتی را فراهم خواهد ساخت  ، زیرا حمایت روسیه و ایران از طالبان اصلا برای شکست دادن امریکاییهاست ، نه چیزی دیگری . واگر خروج امریکایی ها  یقینی گردد ، آن گاه روسها و ایرانی ها ازحمایت این چنینی شان از طالبان دوام نخواهند داد . وعلاتا  آیا طالبان خواهند تواست حلو فعالیت های طالبان پاگستانی را که در سرحدات کشور پناهگاههای دارند ، بگیرند . ودر غیر آن رابطه  شان با پاکستان به کجا می انجامد ؟

وعین موضوع در مورد مسلمانهای ایغور چین و ازبک ها و چیچنی ها هم می تواند نقطه عطفی در ارتباط آنها با کشور چین و روسیه وحتی آسیای مرکزی خواهد بود .

لذا با یک تحلیل گفته می توانیم که  طالبان  با یک پارادکس و تضادی عجیبی در آینده روبرو خواهند بود که انتخاب هر طرز دید برای طالبان در شرایط  شکننده سیاسی  فعلی در داخل و خارج افغانستان نویدی خوبی نخواهد داشت وحتی به چند دستگی طالبان خواهد انجامید که جبرانش برای این تحریک آنقدر آسان نخواهد بود .د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

21st February, 2020