تفصیل | ډیلې شهادت 

4th April, 2020


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

طرح پیشنهادی برای توحید صفوف حزب اسلامی

حامد عزيزی

2020-03-24

الحمد لله و نصلی علی رسوله الکریم اما بعد :

قال الله تعالی فی قرانه الکریم :

وَأَطيعُوا اللَّهَ وَرَسولَهُ وَلا تَنازَعوا فَتَفشَلوا وَتَذهَبَ ريحُكُم ۖ وَاصبِروا ۚ إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصّابِرينَ سوره مبارکه الأنفال آیه 46

و  فرمان  خدا و پیامبرش را اطاعت نمایید! و نزاع  و کشمکش  نکنید، تا سست نشوید، و قدرت  و شوکت  شما از میان نرود! و صبر و استقامت کنید که خداوند با استقامت کنندگان است .

بزرگان و برادرا ن عالیقدرم ! در سرتاسر حزب، امروز ما احتیاج داریم به اتحاد و یکپارچگی. بهانه‌های اختلاف زیاد است. گاهی در یک قضیه‌ی سلیقه‌ی یک نفر، دو نفر با هم یکسان نیست؛ این نباید بهانه‌ی اختلاف شود. گاهی در کسی یک گرایشی هست، در دیگری نیست؛ این نباید مایه‌ ی اختلاف شود. آراء و نظرات، همه محترمند. اختلاف در درون ، منازعه‌ی در درون ، موجب فشل میشود. قرآن به ما تعلیم میدهد: و لا تنازعوا فتفشلوا و تذهب ریحکم . اگر منازعه کنیم، سر مسائل گوناگون - مسائل سیاسی، مسائل اقتصادی، مسائل شخصیتی - دست‌به‌یقه شویم، دشمن ما جری میشود که مقداری از جرأتی که دشمن نسبت به حزب پیدا کرده، به خاطر اختلافات است .

حضرت علی کرم الله وجهه میفرماید : لیس من طلب الحقّ فاخطأه کمن طلب الباطل فأصابه . مخالفین دو نوع اند . یک مخالفی است که دنبال حق است، او هم دنبال  اسلام و تعهدات حزبی و  رسیدن به اهداف متعالی است ، منتها راه را اشتباه کرده؛ با این نباید دشمنی کرد؛ این فرق دارد با کسی که در جهت غیراهداف حزبی ، با هدف معاندانه‌ی علیه مقررات حزبی  حرکت میکند.

 دلها را به هم نرم کنید، برخوردها را نسبت به یکدیگر مهربانانه‌تر کنید .

مراد ما از وحدت اسلامی، وحدت صفوف حزبی ،وعدم تنازع است ولاتنازعوا فتفشلوا تنازع نباشد، اختلاف نباشد ، هدف این است که یک خانه چرا به چند خانه تقسیم شده ؟ حزب اسلامی با تاریخ درخشان 50 ساله و مبارزه پیگیر آن در برابر اشغالگران سرخ وسیاه و با قربانی نمودن دهها هزار مبارزین سربکفش و.وو......

امروز در کجای معادله سیاسی قرار داریم  ؟ حزب به چند حصه تقسیم شده ، و هریک در معادلات سیاسی دنباله رو دیگران اند !

آخر چرا ؟  کمبودی ما عدم داشتن کدر نیست ، رهبر حزب از ویژگی های تقوی ، سابقه مبارزه ، تصنیف 118 کتب  علمی ، مفسر قرآن ، شارح بخاری ، شهرت جهانی  برخوردار است که کمتر هم ردیف اش را در کشور و فراکشور های همسایه مشاهده میکنیم ، بزرگان ما الحمدلله با داشتن سابقه درخشان مبارزه و تقوی و مدیریت به مقایسه سایر احزاب دور وبر جوره ندارند و حتی متعهدین حلقه سوم و چارم و پایین تر باور کنید هر کدام اهل منبر و یا حد اقل از جمله کسانی اند که در محیط زندگی شان یک چار نفر گرد شان جمع میگردد و مورد اعتماد اند و........

پس چرا با داشتن  این ویژگی ها و داشتن لک ها عضو  بعد از این همه مبارزه و تجربه بسیار و تاریخ درخشان مبارزاتی هنوز ناتوانیم ،پریشانیم ، آن رعب و دبدبه مان نمانده ، در هر قریه باور کنید متعهدین به جان هم افتیده اند ، خیلی از جوانان دلسرد شده اند و راه شانرا از ما جداکرده اند هر روز میزان تعهد پایین میگردد ، حلقات تربیتی اصلا و جود ندارد ، خودسری و خود کامگی میان اعضا به اوجش رسیده ، روابط بر ضوابط سایه افگنده ، سرمایه معنوی حزب دارد به تاراج می رود و هر کدام آنرا خیلی ارزان معامله میکند ، آرمان شهید دارد به قمار زده میشود ، مادیات چشمان مانرا خیره ساخته و اصلا آن روز هارا فراموش کردیم که به یاد دارم که در سال 1358 هجری در حوزه پاراچنار پشاور یک پیاله لوبیا را در دیگ کلان جوش میدادیم و 20 نفر از ان استفاده میکردیم و باورکنید چارماه متواتر این کار را میکردیم ومدیر سید رحمن و ثارنوال بدر و انجینر فیض محمد شهید و سلیمان جانیخیل داکتر حسین فاروقی و داکتر ظفر و وحیدالله و کامران شهید از جمله هم کاسه ها بودیم ، مگر حال نه آن باور را داریم و نه هم آن تعهد را و نه آن اخلاص را ، آخر چرا ؟

علت آن واضح است و آن اختلاف بزرگان ما است .  اختلاف سلیقوی آنها باعث این همه مشکلات است و به مثل قوم بنی اسراییل متفرق و سرگردانیم از داشته های علمی ، فنی و معنوی ما ، دیگران استفاده مینماید و بهره ما در مقابل بسیار ناچیز است ، امروز به  آله افزار برای دیگران مبدل گردیده ایم وبعد از استفاده وتکمیل  هدفش دیگر راهش را از ما جدا میکند چنانچه غنی همین کار را با حزب کرد واز آن به نفع خود بهره برد مگر بندبند توافقنامه صلح را زیر پا کرد زیرا غنی درک نموده که حزبیان با هم جور نیستند وازین اختلاف بهره برد و هنوز میبرد و حال عبدالله هم متوجه این نکته شده ، اگر ما یکی می بودیم و اختلاف نمیکردیم حال ما به این حالت نمی رسید  ، اگر با دیگران آشتی کرده می توانیم چرا با برادر هم سنگر و حزبی خود آشتی نمیکنیم ؟  چی چیز در میان  ما بی تقسیم است که جنجال ما بالا گرفته  ؟! اگر اختلاف بر تعبیر ها است این گونه اختلاف در همه جا است،  و نه باید خانه را یکسره جدا کرد ! رسول الله چه خوب فرمودند :من لم یرحم صغیرنا و لم یؤقر کبیرنا فلیس منا

خلاصه اینکه ما همه ملامتیم ، ار مان شهداء را نادیده گرفتیم ، هر کدام به تناسب موقعیت حزبی در آتش اختلاف تیل افشانی نموده ایم و اشتباهات فراوانی را مرتکب شده ایم ، ولی هنوز هم دور نیست ، کوه اگر بلند است بر سرش راه دارد .

فلهذا  پیشنهاد و عرایضی خدمت رهبر محترم حزب جناب حکمتیار صاحب ، قاضی صاحب محمد امین وقاد ، ارغندیوال صاحب ، صباوون صاحب و همدرد صاحب و سایر بزرگان و ریش سفیدان که درین مجموعه های حزبی جمع گردیده اند با کمال احترام خواهشمندم که اگر به هر طریقی که میشود به خا طر الله متعال ،  صفوف حزب را دوباره متحد سازید و به ارمان شهداء و متعهدین هردم شهید حزب لبیک گفته ، تا توان دارید در برابر همدیگر تنازل فرموده کشتی در حال غرق شده حزبی را به سوی ساحل نجات رهنمایی نمایید ، ورنه همه غرق میشویم و مسئولیت جدی و زیاد متوجه شما خواهد بود .

در اخیر طرحی را هم غرض وحدت صفوف حزبی پیشنهاد میکنم ، اگر صلاح بزرگان آمد مورد استفاده قرار گیرد :

1- هیئت میانجی حد اقل 9 تا 12  نفره برای مشکلات داخلی حزب از میان همه مجموعه ها ی حزبی تشکیل گردد که دارای مواصفات آتی باشد :

الف : عضوهیئت باید حد اقل عضویت شورای مرکزی را دارا باشد

ب: سه تن آن از اروپا و امریکا باشد ودوتن از نمایندگان جوانان و بقیه از بزرگان حزب .

ج: عضوهیئت شخص فعال، مستدل ، قاطع  و مورد اعتماد همه اطراف باشد .

 

2- این هیئت وظیفه خواهد داشت :

الف : موارد اختلاف را دقیقا موشگافی نمایند .

ب: حل مناسب ومعقولی برای آن بسنجند .

ج:  اگر لازم بود می توانند هیئت را به شکل جرگه تا سرحد 30 نفر هم برسانند .

د: فیصله این هیئت یا جرگه نهایی بوده مرعی الاجرا خواهد بود

3- پیشنهاد میگردد که همه اعضای حزبی   اعضاء وارکان   بیومتریک گردند زیرا :

الف : تعداد حقیقی و هویت متعهدین به تناسب ولایات مشخص گردد.

ب : حلقه های تربیتی درسطح قریه ولسوالی وولایات دو باره آغاز گردد

ج :  سلسله حق العضویت ها  که منبع مهم حزب است شروع شود .

د : اعضا وارکان با مواصفات مشخص با قید تاریخ عضویت وی در حزب درجه بندی شوند.

4 - تجدید نظر در مرامنامه و اساسنامه و سایر لوایح و مقررات حزبی که تا حال بنابر شرایط جنگی به آن توجه نه شده و دست ناخورده باقی مانده و حلال حوائج امروزی نیست .

5- برای رونق دادن فعالیت های فرهنگی ودسترسی به اطلاعات زود رس :

الف : یک صفحه بنام حزب اسلامی در فیز بوک فعال گردد که فقط متعهدین حزب با داشتن کود مشخص عضویت آنرا داشته باشند وهمه فعالیت های فرهنگی ، اطلاعیه های حزبی ، اخبار تازه ، ملاقاتها ، حلقه های درسی رهبر حزب وسایراطلاعات ضروری روز مره که قابل نشر باشد از طریق همین صفحه به سمع متعهدین رسانیده شود .

ب: به جوانان و متعهدین وظیفه داده شود تا در تمام صفحات دشمن چون صفحه ب ب سی ، صدای امریکا ، طلوع نیوز ، اریانا ، شمشاد ، رادیو ازادی ، صفحه غنی ، صفحه عبدالله  و... حضور فعال بگیرند و از منافع حزبی با نوشتن یک یک کمنت سهم و موجودیت شانرا نشان دهند ، چیزیکه فعلا صفر است و هیچ حضور نداریم ومیدان برای دیگران شغالی است .

6- دو کمیته بنام کمیته جوانان و کمیته امور زنان در اجرایه زیاد گردد ، طوریکه 30% اجرایه را جوانان تشکیل دهند.

7- شرایط طوری عیار گردد که میزان شخصیت سازی بالا رود و حداقل تا ده سال اخیر چندین رهبربه سطح حکمتیار داشته باشیم ، از همین حالا به عوض شخصیت کشی ، شخصیت سازی نماییم . چیزیکه تا حال اصلا به آن توجه نه شده .

8- سن تقاعد برای اعضاء و رهبران حزب طبق لایحه مشخص تدوین گردد . و وجوه مالی برای بزرگان حزب که فعلا وظیفه مشخص ندارند به نظرم بسیار ضرور است .

9- منابع مالی حزب تا این دم غیر شفاف و غیر مشخص است   ، اگر چیزی وجود دارد زمینه سرمایه گذاری آن در سکتور های خصوصی مد نظر گرفته شود .

-----------------------------------------------------------------------------------

هم چنان اگر مورد صلاحدید بزرگان هیئت قرار گرفت دو مودل ذیل را برای بهبود امور حزبی و توحید صفوف و جلب اعتماد نیز پیشنهاد می نمایم :

مودل اول :

شورای رهبری :

1- این شورا حد اقل از 15 نفر از بزرگان وریش سفیدان حزب تشکیل گردد که در رأس آن رهبر حزب باشد و کیفیت انتخاب آنها ، مواصفات و صلاحیت های شان بوسیله لایحه علیحده تدوین گردد.

2- ریاست شورای اجرایه  در تشکیل اضافه گردد که امور اداری و روزمره حزب را به پیش برند ، البته ریئس این شورا عضویت شورای رهبری را  نیزداشته باشد و از اجرا ئاتش نزد شورای  رهبری جوابده خواهد بود . میزان صلاحیت ها و مواصفات ریس شورای اجرایه بوسیله لایحه علیحده تدوین گردد .

 ---------------------------------------------------------------------------------

مودل دوم : اینکه تشکیلات فعلی کما فی السابق حفظ گردد وموارد ذیل اضافه گردد

الف : در پهلوی رهبر حزب دو نفر معاون  پیشنهاد میگر دد .

ب:میزان صلاحیت های معاونین بوسیله لایحه مشخص میگردد

ج: در میزان صلاحیت های ریئسان کمیته ها تجدید نظر گردد .

د : دو کمیته بنام جوانان و امور زنان در اجرایه اضافه گردد

ی : ماده های شماره 3-9  بالا نیز مورد اجراء قرار گیرد .

حامد عزیزی

نویسنده و عضو شورای بوردمشورتی حزب

ویانا اتریش

تاریخ:21 مارچ 2020د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس

علی محمد حنیف از ولایت لوگر   (2020-03-25 00:30:39)  
السلام علیکم و رحمة الله و برکاته حامد عزیزی صاحب مؤفق و مؤید باشید. از پلان و پیشنهاد ـان جهانی تشکر مینمایم و از بارگاه الله متعال وحدت صفوف امت مسلمه را عموما و و حدت مسلمانان مجاهد افغانستان را خصوصا و وحدت برادران مؤمن و مجاهد حزب اسلامی را بصورت اخص الخصوص میخواهم. همچنان باید عرض کنم که یکی از دوستان من در اطریش زندگی میکنند اگر آدرس دقیق و شماره تیلفون خود را برایم لطف فرمایید تا او را دعوت نمایم از فیوضات شما برخوردار شود.در دنیا و آخرت کامیاب و کامگار باشید. و السلام علی محمد حنیف اصلا از لوگر و فعلا باشنده هرات


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

4th April, 2020