تفصیل | ډیلې شهادت 

28th May, 2020


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

کرونا .. از دوشنبه تا عشق آباد

مطیع الله تائب

2020-04-02

اگر به نقشه ی انتشار ویروس کرونا در آسیا دقیق شوید به آسانی درمیابید که دو همسایه ی شمالی ما هر یک تاجیکستان وترکمنستان تا حال هیچ بیماری مبتلا به کرونا ندارند. این در حالی است که ایران مرکز شیوع بیماری در منطقه همسایه ترکمنستان است و چین همسایه ی تاجیکستان. بقیه کشور های اسیای میانه به شمول افغانستان هر یک با شمار مبتلایان بیش از دو صد بیمار که در حال افزایش اند، با این وبا دست وپنجه نرم میکنند.

این جای خوشی است که ملت های برادر مان در این دو کشور تا حال از این وبا در امان مانده اند، ودولت های تاجیکستان وترکمنستان توانسته اند راه را بروی ویروس کرونا ببندند. اما آیا راستی موقف دولتمردان در دوشنبه وعشق آباد کاملا شفاف است؟ آیا میشود به این سادگی از پهلوی موقف رسمی دو رژیم مستبد گذشت؟ دو رژیمی که آزادی بیان را سخت کنترول کرده اند به ویژه ترکمنستان که یکی از مستبد ترین نظام های جهان در رابطه با آزادی بیان ورسانه ها است.

رئیس جمهور ترکمنستان چندی قبل پیشنهاد کرده بود که برای پیشگیری از ویروس کرونا تمام کشور را اسپند دود کنند. حالا امر کرده که واژه ی کرونا در تمام کشور ممنوع گردد وکسی حق ندارد در باره کرونا صحبت کند.

در تاجیکستان اگر چه برخی تدابیر پیشگیرانه انجام شده به ویژه در رابطه با پرواز های بیرونی، اما در این اواخر مسافرانی بسیاری از برون تاجیکستان به کشور برگشته اند. در تاجیکستان زندگی به شکل عادی ادامه دارد، بلکه به مناسبت نوروز شهر خجند در شمال کشور، چند روز قبل شاهد یک گرد هم آیی مردمی بیش از 12 هزار نفر بود، ورئیس جمهور امام علی رحمان خود گفت که نیازی به هراس ووحشت زدگی نیست وتنها با پاک وتمیز زندگی کردن میتوان با این وبا مقابله کرد. البته این گرد هم آیی بر خلاف خواسته های مکرر سازمان بهداشت بین المللی از دولت تاجیکستان بود که از گرد هم ایی مردمی در نوروز جلوگیری کند.

دولت تاجیکستان ژورنالستان رادیو آزادی را از پوشش خبر های مربوط به کرونا ممنوع کرده است ومسوولین رادیو از این دخالت ناخشنود اند وبه وزارت خارجه ی تاجیکستان شکایت کرده اند. این خود شفافیت موقف حکومت تاجیکستان را زیر سوال میبرد.

قضیه ی شفافیت در رابطه با مبارزه با منع شیوع ویروس کرونا تنها مشکل تاجیکستان ویا ترکمنستان نیست، چه ملل متحد از نبود شفافیت در کشور های بسیاری دگر هم شکایت کرده است. اما در رابطه با دوشنبه وعشق آباد این قضیه بعد روشنتر میگیرد چون تا حال هیچ حالت بیماری کرونا انجا ثبت نشده است ودوم اینکه این دو رژیم رسانه ها وگردش معلومات را سخت کنترل کرده اند وبه مشکل میشود گزارش های آزاد وبیطرف از آنجا بدست آورد.

به امید هر چه زودتر فروکش کردن این وبا در همه ی جهان..د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

28th May, 2020