تفصیل | ډیلې شهادت 

4th July, 2020


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

آیا لیبیا به سوریه دیگری تبدیل خواهد شد، مصر و ترکیه در لیبیا با هم خواهند جنگید؟؟؟!!!

عبد الرؤف توانا

2020-06-24

نیروهای دولت "وفاق ملی" لیبیا بریاست فائز السراج که در روزهای گذشته با کمک ارتش ترکیه فرودگاه طرابلس و شهرهای بنی‌ولید و ترهونه را از نیروهای جنرال حفتر گرفتند، حالا در صدد تصرف  شهر بندری سرت و پایگاه نظامی الجفره هستند. اما جنرال السیسی حاکم نظامی مصر که از حفتر حمایت می کند تهدید کرد که ارتش مصر برای در دفاع از از منافع ملی مصر وارد لیبیا خواهد شد. او دیروز از یک پایگاه نظامی در مرز با لیبیا دیدار کرد و به ارتش گفت برای حمله بر لیبیا آماده باشند.

مصر با لیبیا 1200 کیلو متر مرز مشترک دارد. سیسی کنترل شهرساحلی سرت زادگاه معمرالقذافی رئیس مقتول لیبیا و پایگاه نظامی الجفره را توسط حفتر متحد خود برای مصر خط سرخ خواند و گفت که ارتش مصر یکی از قوی ترین ارتش های منطقه است.

در جنگ داخلی لیبیا که پس از قتل قذافی و سقوط حکومت او در 2011 آغاز شد ترکیه و قطر از دولت وفاق ملی فائز السراح حمایت می کنند و این دولت مورد شناسایی رسمی سازمان ملل متحد قرار دارد. در حالی که روسیه، مصر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی از جنرال حفتر حمایت می کنند که با دولت وفاق ملی بر سر کنترل لیبیا در جنگ به سر می برد و بخش بزرگی از شرق لیبیا را در کنترل دارد و در شهر طبرق مستقر است.

 جنرال حفتر از افسران حکومت قذافی بود که در زمان حکومت او به امریکا پناهنده شد و پس از سقوط قذافی به لیبیا برگشت. او نیروهای خود را ارتش ملی لیبیا می خواند. دونالد ترامپ نیز هر چند نه بصورت آشکار از جنرال حفترحمایت می کند، در حالی که کشورهای اروپایی از دولت وفاق ملی مورد حمایت سازمان ملل حمایت می کنند.

ترکیه اخیراً نیروهای نظامی خود را وارد خاک لیبیا ساخت و در دفاع از دولت وفاق ملی نیروهای حفتر را  از فرودگاه پایتخت لیبیا بیرون راند. با حضور نظامی ترکیه در لیبیا اسرائیل و یونان نیز مخالف هستند.د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

4th July, 2020