تفصیل | ډیلې شهادت 

4th July, 2020


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانی

تفصیل

شهيد قومندان محمد الدین نیازی

2020-06-30

قومندان محمد الدین  نیازی ولد حاجی قطب الدین  نیازی ولدیت غلام سید نیازی در مرکز ولایت فاریاب در سال 1325 هجری شمسی در یک فامیل متدین و مجاهد چشم به جهان گشود. تحصیلات ابتدای و تعلیمات دینی خود را در ولایت متذکره فرا گرفت و افتخار قرابت نزدیک (پسر کاکا) با بنیانگذار نهضت اسلامی استاد عبدالرحیم نیازی را داشت. از آغاز قیام برادران نهضت اسلامی در سال 1352/2/15 نامبرده فعالیت های مخفی خود در مرکز ولایت فاریاب با برادران مجاهدین متدین خود آغاز نمود. بعد از افشآ فعالیت های سری شان از طرف دولت کمونستی و تلاش های دستگیری شان سبب گردید تا مجبور به فرار از شهر میمنه گردید. ملحق شدن ایشان در جمع مجاهدین ولسوالی پشتونکوت قریه بیلرسای در قرارگاه مرکزی مجاهدین در سال 1359/4/20 به عمری 34 سالگی در جهاد مسلحانه و چیریکی سبب تقویت و توسعه قرار گاه مذکور گردید. متعاقبا از اثر  لیاقت و دست آورد شان  شرف قوماندانی قرارگاه را  کسب نمودند. جهت کسب رضا خداوند ج به جهاد مقدس عملآ اقدام نمود وسینه خود را  در مقابل روسان و کمونستان سپر نموده تا  باشد از دین مبین اسلام با جمع هم سنگران شان دفاع نموده و در برابر ظلم تجاوز گران استاده گی نمود.

قومندان محمد دین نیازی نتیجه درگیری های مسلحانه و چیریکی در برابر اشغالگران دست آورد های فراوان داشته و سبب گردید که پیشرفت های دشمن و همدست های شانرا به کندی مواجه سازد. قومندان نیازی در پهلوی مجاهدین سرسپرده مثل مولوی صاحب سراج خان، مولوی صاحب سلام، مولوی صاحب عبدالواحد خان و مولوی صاحب مطلب حملات هوایی و زمینی قواه اشغالگر را به شکست مواجه نمودند. قومندان نیازی با 12 تن از مجاهدین سربکف خود به یاری و نصرت خداوند متعال توانست اولین چرخبال عساکر روسی را در منطقه بیلرسای با حملات راکتی RPJ7 سقوط داده و توانست پیروزی را نصیب مجاهدین و همسنگران خویش گرداند. در این عرصه عساکر روسی، پیلوت طیاره و سلاح های گوناگون در غنیمت بدست مجاهدین افتاد. همین بود که روس ها و متحدین شان قرارگاه های ولسوالی را ترک گفته و به مرکز ولایت فرار نموده، متمرکز گردیدند. در نتیجه فرار روس ها و متحدین شان ساحه تحت کنترول مجاهدین توسعه یافته و تعداد قرار گاه های شان افزود گردید.

فعالیت ها و سرسپردگی قومندان نیازی، گروه مجاهدین 12 نفری و همسنگران شان باعث گردید که رهبری حزب اسلامی افغانستان قومندان نیازی را رسما به حیث قومندان مرکزی شهر میمنه تعین نموده. قومندان نیازی قرارگاه نظامی مرکزی را در پشتونکوت تاسیس نموده و صفوف جهاد و مقاومت را با روحیه علیای اسلامی خود تقویت بخشید. در ادامه فعالیت های مخلصانه توانست که در مدت بسیار کم تشکیل مجاهدین را به 75 نفر وسعت دهد. اکثراً از افراد وطبقات تعلیم یافته به صف ایشان پیوسته تا در برابر مظالم استادگی نمایند. بعد از چند مدت زمان از طرف مرکز میمنه چند نفر به جبه تسلیم شدن از آن جمله ملاجان آغا که یک مرد مجاهد متقی و پرهیزگار بود از طرف خود به حیث آمر جبه مرکز در نزد  خودش تعین نمود. که بعداً ملاجان آغا جام جام شهادت را نوشید.

اخلاق و رفتار قومندان نیازی یک الگو بوده که تا امروز در زبان مردم زنده است و از آن به خوبی یاد میگردد. جهت رفاه و آرامش مردم، دفاع از حقوق شهروندی و تطبیق احکام الهی همیشه از مشورت با قومندان های منطقه استفاده نموده است. روابط حسنه و همسنگری را با قومندانان مشهور دوران جهاد چون انجینر نسیم مهدی، شهید قومندان قاری انعاملا ، قومندان محمدالله همکار، قومندان دین محمدخان شهید، قومندان سیدجلال آغا، قومندان پیرمحمد خان، مولوی صاحب مشهور به تورلنگوتی و سایر قومندانان جبهات دیگر بشکل صلاح و مشوره انجام نموده است. با وجود امکانات محدود، مجاهدین دلیر به فرماندهی قومندان نیازی زمینه را فراهم ساخت تا مردم در آرامش کامل زندگی کرده و از ظلم و جنایات عساکر روسی در امان باشند.

قومندان محمد الدین خان نیازی یک شخص مخلص صادق و راستکار دوران جهاد و مقاومت بود و بعد از شکست روس ها و خارج شدن قواع اشغالگر از افغانستان دیگر سلاح را به زمین گذاشته و بطرف پاکستان مهاجر شد و در کمپ نصرت مینه به زندگی عادی و فقیرانه داشت. قومندان محمد الدین نیازی هفت فرزند باقی مانده که چهار فرزند وی پسران میباشد. مرحوم قومندان محمد الدین خان نیازی ابرمرد دلیر و مجاهد قهرمان و غازی متاسفانه که در سال 1393 در سن 68 سالگی از اثر مریضی سرطان که عاید حالاش شده بود دار فانی را ترک گفته و چشم از جهان پوشید.

انا لله و انا الیه راجعون

روحش شاد و یادش گرامی باد همیشه
واپساخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

4th July, 2020