تفصیل | ډیلې شهادت 

7th July, 2020


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانی

تفصیل

ديدار؛ قهرمانى که دشمن از نامش مى لرزيد!

2019-09-03

در زمره قهرمانان معرکه هاى خونين جهاد، يکى هم محمد نعيم ديدار شهيد است. محمد نعيم ديدار در سال ١٣٣٧هـ ش در منطقۀ اونچى باغبانان چهاردهى کابل ديده به جهان گشود. پدرش حاجى محمد امين ديدار از متنفذين چهاردهى به شمار ميرفت.

محمد نعيم تعليمات دينى را طبق معمول در مسجد محل فرا گرفت، در هفت سالگى شامل مکتب اونچى باغبانان شد، بعدا در متوسطه ميرويس نيکه تا صنف دهم ادامه داد. پس از کودتا هفت ثور که شرايط بالاى افراد مؤمن و با ديانت سخت گرديد، ديدار که جوانى با احساس بود، توسط برادران حوزه مرکز مانند استاد اکبر به حزب اسلامى افغانستان دعوت شد، فعاليت خود را به صورت مخفيانه آغاز کرد، شب نامه ها را در شهر تکثير و پخش مى نمود، جوانان را بر ضد دولت تحريک و چهره رژيم کمونيستى را به معرفى مى گرفت، با مساعد شدن زمينه فعاليت هاى مسلحانه چريکى، تفنگ برداشت و بخاطر دفاع از وطن و اسلام عزيز اداى مسؤليت نمود.

در عمليات هاى شبانه شرکت مى ورزيد در فتح پوسته هاى دولت و مراکز دشمن در چهاردهى نقش مهم داشت.

ديدار مسؤليت مجاهدين حزب اسلامى در ولسوالى چهاردهى را به عهده داشت برعلاوه، عمليات بالاى مراکز و پايگاه دشمن در شهر کابل در عمليات بالاى مرکز ولايت ميدان وردک که درسال ١٣٦٦ به وقوع پيوست و منجر به فتح آن گرديد هفده عراده موتر نظامى، سلاح و مهمات هنگفت بدست مجاهدين وى افتاد.

ديدار درسال ١٣٦٦ قرارگاه و الفجرجلريز را ايجاد کرده بوده که نقش اين پايگاه در فتح ميدان شهر هويدا بود. بعداً در سال ١٣٦٨ پايگاه دومى و بزرگ ديگر بنام الصبح را در دره للندر تاسيس نمود.

اين دو پايگاه حملات وسيع را بالاى مراکز رژيم کمونيستى نجيب انجام دادند که در فتح کابل قوماندان ديدار در حقيقت نقش بسيار مهم داشت؛ اما پس از پيروزى جهاد متاسفانه خود محورى و انحصار قدرت سبب شد، تا بخش عمده اى از جبهات نيرومند جهاد به ويژه حزب اسلامى افغانستان از نظام به دور نگهداشته شده و ائتلاف با کمونستها پيامد هاى ناگوارى را در پى داشت، ديدار به اثر فشار دشمن پايگاه الصبح را دوباره مجبور شد به جلريز انتقال داده، و به سازماندهى و آرايش نيرو هايش بپردازد تا اينکه اين قهرمان دلير جهاد حين هنگام اکمالات پوسته هاى کوه قرغ، هليکوپتر حامل شان عارضه برداشته و يا ٥ تن ديگر از همرزمانش يکجا بتاريخ ١١ سنبله ١٣٧١ هـ ش جام شهادت نوشيدند.

روح شان شاد و راه شان مستدام باد
واپساخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

7th July, 2020